Megtalálták a hibajelenség okát, mely a Ryzen CPU-s rendszerekben idegesítette a felhasználókat
Egyes felhasználókat jó ideje frusztrálják már az idõnkénti akadozással kapcsolatos problémák, beleértve az olyan elképesztõen idegesítõ jelenségeket, mint a Windowsban tapasztalt véletlenszerû fagyás, a hirtelen teljesítménycsökkenés, a késleltetve végrehajtott mûveletek és a játékok alatt jelentkezõ fps ingadozás. Úgy tûnik, hogy ezek a problémák kizárólag az AMD rendszerek esetében bukkantak fel, ráadásul teljesen kiszámíthatatlan módon váltották egymást. Szerencsére úgy tûnik, hogy az AMD-nek sikerült kizárni a probléma okát, mely a firmware TPM-hez köthetõ.
Az AMD a weboldalán foglalkozott az említett problémával, ahol bejelentette, hogy "megállapítottuk, hogy bizonyos AMD Ryzen rendszerkonfigurációk idõnként hosszabb fTPM-hez kapcsolódó memóriatranzakciókat hajthatnak végre az alaplapon található SPI flash memóriában ("SPIROM"), ami a rendszer interaktivitásának vagy reakciókészségének átmeneti szüneteléséhez vezethet, amíg a tranzakció be nem fejezõdik". A Trusted Platform Module, azaz a TPM egy olyan biztonsági intézkedés, amely a számítógépet egy kriptográfiai kulccsal védi, célja pedig a platform biztonságának javítása az érzékeny adatok titkosításával, az illetéktelen hozzáférések és támadások meggátolására. Az új Windows 11 érkezése kapcsán sokan már találkozhattak a dologgal, mely valójában nem egy újkeletû funkció. Ahogy azt egy januári cikkünkben mi is megírtuk, létezik olyan megoldás is, melyhez nem szükséges egy konkrét, fizikai TPM Modul megvásárlása: ez a firmware alapú TPM funkció, mely számos Ryzen rendszernek okozott instabilitást.
Az AMD valamiért hónapokig hallgatott errõl a kérdésrõl, de a széles körben elterjedt jelentések szerint az AM4-es Ryzen rendszereket már régóta sújtja az fTPM funkció engedélyezése esetén jelentkezõ akadozás. Az fTPM kulcs az alaplapon található SPI flashmemóriában található, amit általában csak BIOS-chipként emlegetnek. Az vállalat szerint az fTPM problémája, mely az "átmeneti szüneteket" okozza, kizárólag a Zen+ és Zen 3 architektúrákat futtató AM4 rendszereket érinti, viszont nem csak Windows 11, de a nagyobb közönség által használt Windows 10 alatt is felbukkan. Sajnos nem csak a hibajelenségbõl van többféle, de valójában az sem igazán számít, hogy a számítógép éppen milyen munkát végez, így a gondok általános felhasználás során ugyanúgy felbukkannak, mint játék alatt. A képkockavesztés, akadozó és késlekedõ kurzor, de még a hang szaggatása is megtalálható a panaszokban szereplõ hibák között.
Az AMD állítása szerint megtalálták a hiba okát, a megoldás kidolgozása azonban sajnálatos módon további hónapokat vesz majd igénybe. Ha valakit jelenleg súlyosan érint az AMD-s fTPM probléma, az értelemszerûen megpróbálhatja kikapcsolni a funkciót, ám a rendszer zavartalan mûködéséhez valószínûleg el kell végeznie bizonyos módosításokat – például a Windows regisztrációs adatbázisában. Az aktív TPM hiánya tehát elvileg megkerülhetõ, egyéb esetben viszont nem marad más, mint az alaplappal kompatibilis TPM modul behelyezése. Az AMD már készíti a frissített BIOS-okat, melyekben az AGESA V2 ComboPI 1.2.0.7 verziószámmal ellátott mikrokód gondoskodik majd az fTPM, és az operációs rendszer további zavartalan mûködésérõl. Egyelõre Linux rendszer használata esetén nem igen tapasztaltak hasonlót, tehát nagy valószínûséggel ez kifejezetten Windows-os probléma, még ha a Microsoft ezúttal nem is felelõs a gondokért. A helyzet iróniája, hogy a TPM bár úgymond "kötelezõ", a BitLocker-en és a Windows Hello szolgáltatáson kívül gyakorlatilag semmi más nem használja.
A hiba ezúttal sem általános és nem minden Ryzen felhasználót érint, sokan például egészen mostanáig nem is hallottak róla. Mindenesetre a szükséges frissítés az AMD szerint legkorábban májusban érkezik.