Az ASRock lett az elsõ az alaplapgyártók között, amely immár hivatalosan is támogatja az AMD Ryzen 5000 asztali CPU-kat az X370-es termékcsaládban
A közelmúltban bebizonyosodott, hogy az AMD Ryzen 5000 szériás asztali processzorok tökéletesen mûködhetnek a belépõ szintû A320-as alaplapokban, ugyanis akadt olyan gyártó, aki az AMD figyelmeztetése ellenére elõállt az ehhez szükséges (beta) BIOS-frissítéssel, ezzel vállalva a felelõsséget az esetleges hibákért. A tapasztalatok ekkor azt mutatták, hogy még akár egy Ryzen 9 5950X csúcsmodell is képes megfelelõen mûködni egy olcsó A320-as lapban. Ez a fordulat kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy az AMD vajon miért blokkolta kezdetektõl fogva a 300-as sorozatú termékcsaládjuk támogatását. A vállalat a közösség és a sajtó kérdéseire korábban azt felelte, hogy a BIOS chip megkötései, és a 300-as sorozat sokkal régebbi platformja miatt kellett korlátozniuk a Ryzen 5000 CPU-k támogatását az érintett alaplapok esetében. Nemrég azonban elkezdték felülvizsgálni korábbi döntésüket, mely elvezethet felhasználók szélesebb körének kiszolgálásához.
Most az ASRock jelentkezett, hogy elsõ alaplapgyártóként hivatalos BIOS-t szándékozik kiadni az X370 PRO 4 alaplapjához, amely ennek köszönhetõen az AMD Vermeer, Ryzen 5000 processzorokat felírja a támogatási listára. Ahogy azt fentebb említettük, a múltban is voltak már BETA BIOS-ok különbözõ deszkagyártóktól, de az AMD által elõírt korlátozások miatt végül mindegyikük elkerülte a hivatalos verzió kiadását. A cég húzása tehát sokak számára izgalmas lehet, azonban ez egy olyan visszafordíthatatlan változást hoz magával, mellyel a termék végleg elveszítheti a képességét a korábbi generációk meghajtására. Az ASRock figyelmezteti is a felhasználókat, hogy az új BIOS megszünteti a régebbi CPU-k, például a Ryzen 2000, Ryzen 3000G, Ryzen 2000G chipek támogatását, így ezt a mûvelet elvégzése elõtt lehetõleg tartsák szem elõtt. A probléma gyökere valóban a szûkös kapacitású BIOS-ban rejlik, a frissítéssel tehát áldozatot kell vállalnunk, mely egy esetleges CPU-csere esetén nehéz helyzetbe hozhatja azokat, akik a lapot Zen 3-nál korábbi chippekkel szeretnék tovább használni.
A frissítés alkalmazásával tehát elhozza a Renoir és Vermeer CPU-k támogatását, cserébe kiiktatja a Bristol Ridge (AMD A-sorozat/Athlon X4 sorozat) sorozatot. Ezen felül az ASRock NEM ajánlja a BIOS frissítését azok számára sem, akik Pinnacle, Raven, Summit vagy Bristol Ridge CPU-t használnak a rendszerükben és kérik, hogy mindenki olvassa el a BIOS korábbi verziójának leírását is. A Komachi_ENSAKA nevû felhasználó Twitteren megosztott egy SMU (System Management Unit) képernyõképet is, amely megerõsíti, hogy az új BIOS valóban megnyitja az AMD Ryzen 5000 asztali CPU-k támogatását, és azok a felhasználók, akik régi alaplapjukkal frissebb chipekre szeretnének váltani, most megtehetik a legújabb BIOS telepítésével, errõl a linkrõl. Azt viszont egyelõre nem tudni biztosan, hogy az AMD engedélyezte-e az ASRocknak, hogy a Ryzen 5000 Desktop CPU-k támogatását hozzáadja a régebbi X370-es alaplapjaihoz, esetleg ez az ASRock saját magánakciója volt. Az ASRock viszont megszólalt és kijelentette, hogy most már az AMD-n múlik a helyzet kezelése, ami azt jelenti, hogy a lapgyártók minden bizonnyal készen állnak a 300-as sorozatú alaplapok hivatalos BIOS-ainak kiadására.
A régebbi 300-as szériás alaplapokon biztosan veszíteni fogsz néhány funkciót, mint például a PCIe Gen 4, a PBO és a SAM támogatás, de ezek talán nem olyan jelentõs veszteségek a hozzáadott Zen 3 teljesítményhez mérve, hiszen így csak egy processzort kell beszereznünk, a teljes platform cseréjére helyett.