Az Asus bejelentette, hogy idén tovább drágulnak számítógépes alkatrészek
Az elõzõ év nem volt a legjobb idõszak a PC-s felhasználók számára, annak ellenére, hogy számos izgalmas hardver jelent meg a piacon. Nem elég, hogy az AMD és az Nvidia várva várt termékei kisebb botrányok kíséretében mutatkoztak be, a nehezen beszerezhetõ processzorokat és videokártyák vékonyka készleteit még a lehangolóan magas piaci árak is tetézték. Bár az árukészletek gyarapodását illetõen van remény a javulásra, sajnos az árak tekintetében éppen ellenkezõ a helyzet.
Legalábbis ezt vetítette elõre egy közelmúltban megosztott Facebookos bejegyzésében Juan Jose Guerrero III, az Asus termékmarketing menedzsere. A cég közleménye szerint folytatódik a 2020-as tendencia, ráadásul nem csak a videokártyák további drágulására számíthatunk, de az alaplapok, és lényegében a legtöbb PC-s komponens ára is emelkedni fog. Az elmúlt év második fele kifejezetten vegyesen alakult a számítógépes iparágak számára, mivel a friss architektúrák bevezetését jelentõs gyártási gondok, illetve ezekbõl fakadóan az eszközellátás akadozása is nehezítette. A globális problémának tehát számos oka van, melyek együtt vezettek a tartós dráguláshoz, ezek között is a koronavírus nevezhetõ meg, mint a legnagyobb gátló tényezõ. A félgõzzel dolgozó gyárak csak nehezen látták el az otthon maradó tömegek igényeit, a hirtelen megnövekedett kereslet pedig egész évben érzékelhetõ volt. Ezen felül a termeléshez szükséges alapanyagok és eszközök árára az Egyesült Államok kereskedelmi korlátozásai is hatást gyakoroltak, mivel a legtöbb cég kínai gyártóktól szerzi be a különbözõ részegységeket.
Az ASUS is hasonló indokokat sorolt, köztük az összeszerelési folyamatok befejezéséhez szükséges alkatrészek, továbbá az üzemeltetés és szállítmányozás költségeinek növekedését. Mindezt végül az importvámok drágulása koronázta meg, mely 2019 májusa óta az USA-ban 25 százalékos terhet jelent, minden Kínából érkezõ elektromos alkatrész esetén. „Figyelembe kell vennünk, hogy a világ még mindig nem COVID-mentes, a járvány pedig nem szûnt meg. Az ASUS az elsõ, amely hivatalosan bejelenti az áremelést, de ahogy a helyzet kinéz, az alapján más gyártók is követni fogják a példánkat, mivel õk is ugyanezekre az eszközökre támaszkodnak” – olvasható a hardvergyártó lehangoló nyílt levelében. Szóba került a kriptovaluták felgerjedõ hulláma is, melyek közül a legendás Bitcoin árfolyama éppen történelmi csúcson áll, ez pedig ismételten a bányászat erõsödését okozta. A jelenség, mely azóta is rányomja a bélyegét a VGA piacra, sajnos most is a videokártyák felvásárlásához, és az amúgy is harmatos készletek drágulásához vezet.
A cég tehát az MSRP, vagyis az ajánlott kiskereskedelmi ár növelésével ellensúlyozza a többletköltségeit, és a felsorolt indokokból az következik, hogy a hardverpiac többi szereplõje is hasonlóan tesz majd. A külföldi tech-oldalak már el is kezdték listázni azokat az ismert áruházakat, ahol a drágulás már megfigyelhetõ. Az érintett termékek listáján egyelõre ROG-STRIX és TUF termékvonalba tartozó RTX videokártyákat találunk, de Gerrero szerint ez valószínûleg csak a kezdet. A következõ videokártyák már a hivatkozás alatt látható új árakon kerülnek forgalomba.
Források: wccftech.com, anandtech.com, pcgamer.com, pcgamesn.com