2021. 08. 10

A Noctua és az Asus közös RTX videokártyára készül

A két neves gyártó izgalmas kooperációja történelmi pillanat, és igazi ritkaság lehetEgy újhatalom van születõben? (Forrás: reddit.com/r/pcmasterrace)

Bár a Noctua egy szûkebb réteg számára jelent egyértelmû választást, az nem kérdéses, hogy ha PC-s hûtéstechnológiáról van szó, akkor az egyik legnagyobb névrõl van szó. Szemben az Asusszal, ami jóval szélesebb kör számára kínál hardvereket és kiegészítõ termékeket, a belépõ szinttõl egészen a felsõ kategóriáig. Most azonban egy olyan hír kapott szárnyra, mely az utóbbi évek egyik legizgalmasabb gyártói együttmûködését vetíti elõre, ugyanis most elõször készülhet el az elsõ olyan videokártya, melynek hivatalosan is az osztrák specialista készítheti el a hûtését.

Noktifikált Zotac 1070 Ti Mini (Kép: ultrasquirr3l9000 / 2019)


A Noctua 16 éve szolgál elsõosztályú processzorhûtõkkel és rendszerhûtõ ventilátorokkal, és nem túlzás azt állítani, hogy a konkurens vállalatok számára is egyfajta igazodási pontnak is tekinthetõ. Mivel a termékek árazása esetükben valóban összhangban van a produktumok minõségével, éppen ezért a közönség és a szakma részérõl a legritkább esetben sütik rájuk a túlárazás bélyegét. Az Asus már egészen más tészta, hiszen a tajvani elektronikai vállalat 32 éves pályafutása során kismillió dolgot dobott piacra, így elkerülhetetlen volt, hogy kevésbé sikerült, vagy félrevezetõ módon hirdetett termékekkel is elõálljanak. A fórumokban kutakodva pedig bõséggel találhatunk a közösség által átalakított VGA-kat, melyekre a lelkes rajongók Noctua légterelõket szereltek, így téve halkabbá, illetve hûvösebbé azokat. Most viszont valami olyasmi van születõben, ami mindkét fél számára újdonságnak számít, és nem kevésbé a felhasználóknak, akik hosszú évek óta remélik, hogy a Noctua végre kipróbálja magát a videokártyák terepén is.

A sor végére még befért ez az apróság is.


Az izgalmas hírt egy @KOMACHI_ENSAKA nevû Twitter-felhasználó osztotta meg, és bár nehezen nevezhetnénk részletes beszámolónak, beszédesnek viszont annál inkább. Az együttmûködés legvalószínûbb bizonyítékát ezúttal is Eurázsiai Gazdasági Bizottság (EEC - Eurasian Economic Commission) adatbázis szolgáltatta, ahol a megjelenés elõtt álló hardverek rendszeresen lebuktatják magukat. Az említett lista pedig az Asus által beregisztrált termékneveket tartalmazta, azon belül is kizárólag videokártyákat, a sort pedig nem más zárta, mint az RTX3070-8G-NOCTUA nevû példány. Ez persze még nem jelent feltétlenül eladásra kész terméket, az itt listázott terméknevek pedig olykor csak biztonsági célt szolgálnak, egyfajta szerzõi jogi óvintézkedésnek, hogy más gyártók véletlenül se bitorolhassák el ezeket az elnevezéseket. Az ugyanakkor nagyon valószínûtlen, hogy a Noctua neve csak úgy feltûnik egy Asus által regisztrált terméken, anélkül, hogy a két cég bármilyen valós kapcsolatban állna egymással.

Variációk egy témára, Asus kártyák noctua hûtõvel.


Szerencsére akadnak egyéb jelek is, melyek arra utalnak, hogy többrõl van itt szó, mint egy soha meg nem valósuló vágyálomról. A Videocardz például júliusban szintén a két vállalat együttmûködésének lehetõségérõl írt, megszólaltatva a hwcooling.net weboldal szerzõjét, ¥ubomír Samákot, aki egy hiteles céges forrással folytatott levélváltásra hivatkozva azt állította, hogy az Asus és a Noctua partneri megállapodást kötöttek. Az együttmûködés hírére természetesen egybõl fel is keresték a két társaságot, ám a pletykák igazolása helyett, az ilyen esetekben gyakori „no comment” reakciót kapták, aminél azért láttunk már egyértelmûbb tagadást. Szerencsére kiderült, hogy az a bizonyos válasz e-mail ennél jóval érdekesebb volt, a teljes válasz ugyanis így szól: „Sajnálom Lubo, de ezt még nem tudom kommentálni, viszont remélhetõleg hamarosan ;)”. Ez lényegében egyenlõ egy beismeréssel, és azzal, hogy hamarosan befuthat a hivatalos leleplezés is, és az említett újságíró szerint már egy véglegeshez közelítõ mintaváltozat is létezik, melyrõl sajnos még nem szivárgott ki egyetlen képi bizonyíték sem (a borítókép is egy lelkes Reddites felhasználó fantáziájának szüleménye, és legalább 3 éves).

Több mint gyanús válasz, valószínûleg hamarosan tényleg bejelenthetnek valamit.


Ami egészen biztos, hogy ha a tervek fizikai formát öltenek, akkor valami elképesztõen költséges prémium kártya születik. Elõször is egy RTX3070-bõl még a legolcsóbb elérhetõ példány sem nevezhetõ olcsónak, a Noctua pedig egészen biztosa nem adja a nevét fapados megoldásokhoz, így nem kizárt, hogy egy alapvetõen limitált példányszámban elõállított VGA van születõben. Nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy mire készülnek, ahogy arra is, hogy az elsõ Noctua által hûtött kártya megõrzi-e a gyártóra jellemzõ barnás színvilágot, mely ugyan nem mindenki kedvence, mindenesetre elképesztõen ritka és exkluzív megjelenést kölcsönözne egy RTX-nek, melyrõl messzirõl virítana, hogy mirõl is van szó. Mivel a ROG szériát erõsítõ termék van készülõben, benne van a pakliban, hogy az Asus ragaszkodott a sorozatra jellemzõ sötétebb színvilághoz, ami szintén nem jelenthet nagy problémát, hiszen a Noctua egy ideje készít feketébe öltöztetett megoldásokat is.

Noctua hûtõk egy GTX 1070 Arctic Accelero Xtreme 3  kártyán. (TheDeeGee - TechPowerup fórum)


A hwcooling.net információi szerint néhányan már látták a hûtõborda prototípusát, mely 25mm vastag, és erre kerülnek majd a ventilátorok, illetve a burkolat, a végeredmény tehát egy jó vaskos megoldás is lehet. A bejelentés szinte egészen biztosan az Asus felõl érkezik majd, és amennyiben tényleg egy RTX 3070-ról van szó, valószínûleg még idén számíthatunk rá. Kíváncsian várjuk a fejleményeket.

2021. 08. 10

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.