2020. 05. 22

Bemutatkozott az MSI B550 alaplapkínálata

Az MSI hivatalos sajtóközleménye lerántja a leplet az új B550 lapkészlet köré épített termékekrõlVárjuk a hivatalos árakat!

A közismert hardvergyártó széles körben biztosít AMD AM4 foglalatot alkalmazó alaplapokat, azonban a különbözõ árkategóriákban elért sikerei vegyes képet mutatnak. Míg a drágább X570 sorozatuk viszonylag kevés elismerést kapott, középkategóriás B450 lapjaik szakmai szemmel, és felhasználói elégedettség tekintetében is kiválóan sikerültek. Elég csak a piacvezetõnek tekinthetõ TOMAHAWK vagy MORTAR modellekre gondolni, melyek tagadhatatlanul a legnépszerûbb darabok a platform teljes spektrumát tekintve. Láthatóan ezt a vonalat kívánják erõsíteni a 3. generációs Ryzen CPU-khoz tervezett megoldásokkal, melyeket ezúttal is három alsorozatra osztottak.

A termékpalettát érintõ újdonságok

Lightning Gen 4

Szupergyors M.2, passzív hûtéssel


Az MSI nem kevesebbet ígér, minthogy bármelyik B550 lappal megtapasztalhatjuk a PCE-Express 4.0 által kínált sebességet, mely megduplázza a PCI-Express 3.0 szabvány adatátviteli képességeit. A Lightning Gen 4 megoldás az összes B550 termékükön megtalálható, PCIe és M.2 foglalatokon egyaránt kiaknázható, így a hálózati- és adattároló eszközökön túl, a jövõben érkezõ fejlettebb videokártyák is profitálhatnak majd a megnövekedett sávszélességbõl. Ez nem csak a csúcskártyákra váró játékosoknak jó hír, hiszen az egyre fejlettebb NMVe SSD-k számára már adott az M.2 csatlakozók 64Gb/s sávszélessége.


Továbbfejlesztett hõelvezetés

A B450 lapok egyik legvonzóbb tulajdonsága a jól sikerült passzív hûtés volt, mely nélkülözhetetlen támasza az erõs VRM-nek. A stabil teljesítmény és megbízható tuning érdekében, ezúttal 7 W/mk (watt per méter-kelvin) hõvezetõ képességre optimalizált hõvezetõ padokat rögzítettek a tranzisztorokra, melyekre a kibõvített hûtõbordázat feszül. Mindezt a hat réteg, 2oz vastagságú rézzel készült nyomtatott áramköri lap teszi teljessé, mely az elõzõ szériához mérve jobb hõeloszlást és visszafogottabb, terhelés alatt mért hõértékeket ígér.

USB Type-C az elõlapon is

Mostantól minden vásárló számára adott a lehetõség, hogy kihasználja a modern elõlapi csatlakozópanellel szerelt gépházát, mivel az USB Type-C csatlakozók bekötése minden B550 lap esetén alapvetõ opció lesz. A gyors adatátvitel, vagy készülékink feltöltése ezáltal jóval kényelmesebbé válik, hiszen nem csak az alaplap I/O paneljét használhatjuk.

Csatlakozás, Flash BIOS, Optimalizált ClearCMOS

Bõséges felhozatal és kényelmi funkciók


A Flash BIOS gomb szerepe egyértelmû elõnyt biztosít az alaplapi firmware frissítéséhez, hiszen a mûvelet processzor, memória, és videokártyára nélkül is elvégezhetõ, mindössze a tápegység bekötésére és egy USB-s pendrive csatlakoztatására van szükség. A ClearCMOS billentyû a BIOS alapbeállításait tölti vissza, ha egy hibás manõver meggátolná a rendszerindítást.

Címezhetõ RGB LED opciók

Természetesen a millió színben pompázó PC-k szerelmesei sem maradnak támogatás nélkül, a JRAINBOW-tûs csatlakozófej által biztosított világítási programok és fényeffektek minden B550 lapon elérhetõk lesznek.

MPG sorozat

A legteljesebb csomagot az MPG lapok nyújtják, melyek a látványos dizájn és az RGB opciók mellett a tuningra vágyók maximalizmusát is kielégítik, tehát a középkategória felsõ szegmensét erõsítik.

MPG B550 GAMING CARBON WIFI

A legjobb felszereltség a listán

A sportkocsik stílusát megidézõ ATX dizájn, egy hasonlóan agresszív 12+2+1 VRM konstrukciót szállít, ami nagy valószínûséggel bármely AM4 foglalatba illeszthetõ processzorból kihozza a maximumot. Az agyondicsért alumínium hûtõbordák, a thermal pad, és a hat rétegû NYÁK együttese biztosítja az ehhez szükséges biztonságot, mely itt két M.2 fedlappal is kiegészül. A listán 2.5G LAN és Wi-Fi 6 AX vezeték nélküli hálózat, illetve Type-C és Flash BIOS is szerepel, a kivezetéseket pedig elõre szerelt I/O pajzs védelmezi.

MPG B550I GAMING EDGE WIFI

A 8+2+1 VRM felépítést ezúttal egy látványos mini-ITX lapon találjuk, mely kellemes kombináció lesz a kompaktabb játékos masinák építõinek. A kis méret ellenére itt is jutott hely egy hûtõbordával ellátott M.2 foglalatnak, melyhez a leírás szerint egy duplagolyós csapágyazással ellátott ventilátor is társul. Utóbbi a szûkös konstrukció következtében beragadó hõ miatt kerül bevetésre, és csak szükség esetén kapcsol be, azonban legnagyobb bánatunkra, pont errõl a modellrõl nem osztottak meg termékfotót. 4K képes HDMI 2.1 és lõlapi Type-C is elérhetõ, egyéb részletekre azonban még várnunk kell.

MAG szorozat

A középkategória és a megbízható minõség találkozása ezúttal is itt keresendõ, konkrétan a TOMAHAWK, MORTAR és BAZOOKA modellek különféle változataiban.

MAG B550 TOMAHAWK

Vajon ez lesz a következõ közönségkedvenc?

A díjnyertes közönségkedvenc ezúttal sem maradhat le a listáról. Az indián támadófegyverrõl elnevezett modell hû volt nevéhez, így mindig támadásra készen állt, egyszerûségében minõség és strapabíróság rejtõzött. A masszivitást tükrözõ külsõségeket a 12+2+1 VRM dizájn teszi igazán értékessé, ezen túl egy 2.5G és egy gigabites LAN csatlakozó emeli a tétet, illetve a hûtõbordákkal szerelt dupla M.2, és a hatékonyabb általános hõelvezetés. A Flash BIOS, az I/O páncélzat vagy az elõlapi Type-C szintént alaptartozék. RAM tuning esetén 4866 Mhz lesz az OC felsõ határa, a négy modul 128GB kapacitáson osztozhat, videokártyából pedig két példány is elfér az x16-os foglalatokban. Ennek a modellnek kifejezetten kíváncsiak leszünk az árazására, reméljük hamarosan többet is megtudunk.

MAG B550M MORTAR és MORTAR WIFI

Jól felszerelt micro-ATX

Ha egy apró lépcsõfokot teszünk lefelé, még mindig egy igényes MORTAR színvonalú alaplapot találunk, szintén korrekt felszereltséggel, méghozzá micro-ATX méretben, mellyel korábban is rengeteg vásárló számára volt az egyik legszerethetõbb modell. A zuhanó aknát imitáló logó alatt, 8+2+1 feszültségszabályzó rendszer fért el, a maximum 128GB RAM legfeljebb 4400 Mhz-ig húzható, és a két M.2 csatlakozóból pedig egynek jutott hûtõborda. A minõségi passzív hûtõbordát és felépítést azonban itt sem kell hiányolnunk, a WIFI változat pedig a 6 AX szabvánnyal 2400 Mbps vezetéknélküli sebességet nyújt.

PRO sorozat

Az alap nem egyenlõ minimummal!

Végül a legegyszerûbb PRO modellek következnek, melyek az átlagos igényeket biztosítják, és egy kicsivel még többet is, méghozzá a termékcsalád többi tagjával azonos minõségben. A 10+2+1 felépítésû VRM nem ad okot a panaszra, ahogy a passzív hûtés sem, az alumínium M.2 bordát is beleértve. A B550-A PRO nyújtja a teljes méretû ATX megoldást, míg a PRO-VDH a micro-ATX formátumot erõsíti, hogy a kevésbé költséges szegmensben is kitöltsék a vásárlói igényeket.

Borítékolt siker?

Jön az új lapkészlet, marad az igényes választék?


Az MSI természetesen halálosan magabiztos B550 termékeik minõségét illetõen, és ha valóba a 400-as lapkészlet során megismert igénnyel építették fel õket, a vásárlói elégedettség igazolni fogja az újabb középutas vonal létjogosultságát. A VRM konstrukciók kifejezetten impozánsak, a hálózati opciók, az adatsebesség és a tuning lehetõségek egyaránt ígéretesek, és még az olcsóbb modellek esetében is megkapjuk a modern és szükséges alapokat, valószínûleg barátságos áron, ami kifejezetten versenyképessé teszi az MSI B550 megoldásait.

Egyes modellek még nem kaptak önálló terméklapot, ahogy az árak sem nyilvánosak még, a végsõ ítélet azonban amúgy is csak a tesztek érkezése után mondható ki, ahhoz azonban Ryzen 4000 processzorokra is szükség lesz.

2020. 05. 22

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.