Elképesztõen apró az új RTX, ahhoz képest, hogy valójában munkára szánták
Az Nvidia aktuális Ampere GPU szériája a kissé indokolatlan és túlméretezett RTX 3090-ben csúcsosodott ki, a legkisebb és egyben leggyengébb megoldás pedig az RTX 3060 volt, persze csak akkor, ha a laptopokba szánt 3050 lapkákat nem számítjuk. Jogosan hihettük hát, hogy az asztali gépek frontján is az RTX 3050-es lesz a következõ lépés lefelé, ám az Nvidia váratlanul bejelentette a generáció legapróbb kártyáját, mely méretéhez képest meglepõ specifikációkkal rendelkezik.
A napokban megismerhettük az új AMD Radeon 6600 XT legkülönbözõbb kiadásait, az MSI például kissé túlzásba vitte a dolgot, mivel az amúgy nem túl félelmetes VGA-ból egy masszív, három ventilátorral felszerelt megoldást dobott piacra. Azonban, míg az új Radeon érkezésérõl hosszú ideje tudtunk és kíváncsian vártuk a megjelenését, a tegnap leleplezett Nvidia RTX A2000 ügyesen megbújt a homályban, elkerülve az úgynevezett szivárgásokat. A képeket látva pedig nem is olyan nehéz megérteni, hogy miért számolnak be többen is arról, hogy a leleplezés alatt nevetõgörcsben törtek ki, hiszen a rövidke bemutató végén egy olyan apró kis kártyát mutatnak meg a kamerának, ami jóformán egy tenyérben elfér. Ez viszont nem feltétlenül egy rosszindulatú kacaj, ugyanis ez a kis feketébe burkolt mütyûr meglepõen korrekt erõforrásokat hordoz, a specifikációk terén konkrétan meglepõen közel áll az RTX 3060-hoz.
A 3328 CUDA mag, 104 Tensor mag és 26 RT mag tényleg nem marad el sokban egy RTX 3060-tól, azonban néhány részlet egyértelmûen jelzi, hogy nem csak fizikai dimenzióit tekintve kisebb nála. A legbeszédesebb különbséget a felhasznált fedélzeti memória jelenti, hiszen az A2000-re szerelt 6 GB GDDR6 konkrétan a fele az RTX 3060-ra pakolt, amúgy kissé indokolatlan 12 GB-os mennyiségnek, hiszen az RTX 3070 és 3080 se kapott akkora csomagot. Ez mostanában nem igazán megy az Nvidia-nak, hiszen rengeteg kritikát kaptak, amiért az egyes kártyákon kevés a GDDR memória, és ez valószínûleg ebben az esetben is szóba kerül majd. Az adatbusz is maradt 192 bites, ráadásul ECC hibakorrekcióval is találkozhatunk, ami egy elsõsorban játékra szánt termékrõl érthetõ módon hiányzik. Az A2000 rendeltetése azonban valóban nem a gaming, hiszen egy kompakt munkaállomásokba szánt hardverrõl van szó, mondjuk ebbõl a szempontból a sokkal kevesebb memória tényleg nem igazán tûnik logikus döntésnek. Ami viszont biztos, hogy a 6001 Mhz-es órajelû VRAM és az összesen 8 teraflops teljesítmény jóval ígéretesebb egy RTX 3050-es laptop GPU-nál.
Egyértelmû elõnye az elképesztõen kompakt kialakításában rejlik, hiszen talán még sosem láttunk ilyen parányi hardvert, melyet kifejezetten 3D modellezõ és renderelõ szoftverek, például a Blender, az Autodesk 3ds Max és hasonló programok meghajtására terveztek. Az AI alapú munkákhoz jó szolgálatot tesz majd az RT magok második, illetve a Tensor magok harmadik generációja, és modern platform révén nem maradt el a PCIe 4.0 támogatás sem. A Mini-ITX összeállításokba is kiválóan passzoló kártya négy Mini DisplayPort 1.4 csatlakozót kapott, ami 4K-s kijelzõkbõl akár négyet is tud egyszerre 120 Hz-es képfrissítésen hajtani, míg 5K-s kijelzõk esetén legfeljebb 60 Hz-en teljesít. Amúgy Ampere GPU révén nem spóroltak semmilyen alapszolgáltatással, és papíron VR támogatással is szolgál, ami még munka esetén sem egy elvetélt ötlet. A kérdés továbbra is az, hogy egy ilyen jópofa, ígéretes és tagadhatatlanul kissé fura ajánlattal mekkora mennyiségben lesznek képesek ellátni a piacot.
Annyi biztos, hogy kezdetben a Dell, Lenovo, HP, Asus és más cégek elõre összeállított munkaállomásaihoz fog utat találni, azt pedig a kereslet és a gyártó termelési kapacitása dönti majd el, hogy mikor találkozhatunk vele, önálló, kiskereskedelmi formában. A megjelenés már biztosan októberben várható, az árat viszont egyelõre titkolják, de az elõrejelzések szerint nagyjából 450 dollár körül, vagyis nagyjából 135 ezer forintos áron indulhat útnak, ami talán a céges partnerek számára valóság lehet, a boltokban inkább minimum a duplájára számítanánk.