2021. 06. 02

A HarmonyOS jön a régebbi Huawei mobilokra is

Hivatalosan is bejelentették a HarmonyOS-t, ráadásul régebbi készülékek is megkapják majdStartol a Huawei rendszere.

Rengeteget hallhattunk a Huawei mobilos ágazatának lemaradásáról, melyet az USA gazdasági szankcióinak köszönhet. Ahogy a nyugati eladásaik csökkentek, a szintén kínai Xiaomi szépen beelõzte õket, a vállalatnak azonban nem áll szándékában feladni a telefonok és okoseszközök széles piacát csak azért, mert nem élvezik többé a Google támogatását. Ez jól látszik azon is, hogy mekkora energiával vetették bele magukat saját operációs rendszerük fejlesztésébe, melynek alapjait ugyan az Android adta, viszont amit ígér, az sokkal jobban hasonlít az Apple átgondolt szolgáltatáscsomagjához.


A fejlesztésrõl 2019-ben hallhatunk elõször, ám idén májusban a HarmonyOS 2.0-s verziója a tesztelési idõszak utolsó fázisába lépett, így sejthettük, hogy hamarosan ismét hallani fogunk róla. Az sem titok, hogy ez nem egy semmibõl felépített rendszer, mivel a kiindulópont a nyers Android volt, de most végre megtörtént a hivatalos leleplezés, ahol érdemi információkat is közöltek. A konzumer ágazat szoftverfejlesztési részlegének elnöke, Dr. Wang Chenglu engedett betekintést a rendszer érdekességeibe, és egyúttal bejelentette egy rakás új termék érkezését, melyek már az új rendszerrel kerülnek forgalomba, vagy rövid idõn belül megkapják az optimalizált OS-t egy frissítés keretében. Közel száz eszközrõl van szó, táblagépekkel, telefonokkal és más okoseszközökkel, melyek egytõl egyig az összekapcsolhatóság jegyében hirdetik a HarmonyOS által kínált kényelmet.


Elõször is valami olyasmit ajánlanak, amit eddig az Apple kínált a vásárlóinak, ez pedig az eszközök közötti interkonnektivitás. Egyetlen érintés az irányítópulton és a kiválasztott monitor, tv, hangszóró, táblagép vagy telefon azonnal összeköttetésbe kerül az általunk kezelt kütyüvel. A lehetõségeket el tudjuk képzelni, kedvünk szerint állíthatjuk, hogy a fogyasztott tartalom hol jelenjen meg, hogy honnan szóljon a hang, vagy hogy hová szeretnénk adatot, fájlokat továbbítani. Nem csak fizikai termékekrõl van szó, mivel a palettán már most szerepel vagy száz olyan alkalmazás, mely szintén támogatja az új okosfunkciókat. Ez a lista természetesen folyamatosan bõvülni fog, viszont a legfontosabb funkciókhoz semmit nem kell telepíteni, az OS legfontosabb képességei azonnal mûködni fognak. Az ökoszisztémának nyilván meglesznek a korlátai, például nem engedhetjük rá a forró vizet a gyanútlanul zuhanyzókra, de szabadon adhatunk indítási parancsot a különbözõ alkalmazásoknak, mondjuk számítógéprõl mobilra, okosórára, és viszont.


A lényeg, hogy egy rugalmas rendszer, mely szinte bármilyen okoseszközzel kompatibilis. Így megvalósítja egy kényelmes és átfogó szolgáltatást, mely a munkától a szórakozásig számos helyzetben egyszerûsíti le azokat a mûveleteket, melyekhez korábban az eszközök párosítására, appok telepítésére volt szükség. Nyilván elhangzottak hasonló állítások, hogy a Huawei mobilok népszerû Android-EMUI rendszerét fényévekkel lekörözi, és arról is hallhattunk, hogy telefonunk akkor is pörgõs marad, ha betelik a tárhely. A legtöbb esetben a degeszre tömött ROM akadozó teljesítményhez vezet, de Dr. Wang szerint olyan fejlesztéseket hajtottak végre, melyek ebben az esetben is biztosítják majd a zavartalan felhasználói élményt. Említésre került még a játékok alatti teljesítménynövekedés, és az örök délibáb, avagy a hosszú akkukapacitás. A jelenlegi ígéretek szerint az alaposan finomhangolt alkalmazáskezelésnek köszönhetõen jelentõs mennyiségû üzemidõt spórolnak nekünk, pl. Egy Mate 40 készüléken közel 50 perccel többet játszhatunk, mint korábban. A rendszer nyílt forráskódú, tehát az OpenHarmony projekten keresztül lényegében bárki szabadon próbálkozhat saját verziójának elkészítésével, de nyilván annak örülnek a legjobban, ha minél több gyártó választja a HarmonyOS-t az Androiddal szemben. Ami a biztonságot illeti, egyelõre annyit emeltek ki, hogy összekapcsolt eszközeink segítenek több azonosítási lépcsõvel bõvíteni a biztonsági lépcsõházat, de hogy ezen felül milyen óvintézkedéseket tettek annak érdekében, hogy ne lehessen egyetlen hackeléssel az egész összekapcsolt házat feltörni, azzal még nem büszkélkedtek el.


Végül fontos megemlíteni, hogy az elviekben kezesebb, rugalmasabb és gyorsabb HarmonyOS nem csak a Huawei és a partnerei által frissen kiadott termékekre lesz elérhetõ, de egy sor régebbi eszközre is. Ennek elsõsorban a Mate, Nova és P sorozatú mobilok, illetve tabletek tulajdonosai örvendhetnek, különösen akkor, ha ezekbõl többet is birtokolnak. A támogatás nagyjából a Mate 20, a Nova 6, és a P40 készülékekig nyúlik vissza, de a jelenleg ismert gépek listája itt átböngészhetõ. Ha valaki ennél is régebbi mobilt birtokol, az reménykedhet némi extra teljesítményben, mivel még idén támogatásra számíthat a 2017-es P10 és Mate 10, de a P és Mate 20 sorozat is. Az újdonságok közül már egészen biztos a P50 és a MatePad Pro 2, a mihamarabbi frissítésért pedig elõzetes regisztrációval lehet jelentkezni, ám nagyon úgy tûnik, hogy egyedül Kínában. Aggodalomra semmi ok, érthetõ, hogy elõször a belsõ piacon kezdik meg a terjeszkedést. Érdekesség, hogy a HarmonyOS helyett majdnem más nevet kapott az újraformált Android, ugyanis a Huaweinek csak nemrég sikerült megegyezni a név eredeti birtokosával, ám a Huizhou Qibei Technology valószínûleg megfelelõ ajánlatot kapott, ugyanis megvált a márkanévtõl.


Egy fontos kitételrõl nem esett szó, márpedig a HarmonyOS aligha varázsol a fedél alá Google-szolgáltatásokat, így akinek az új funkciók nem elég vonzók, esetleg nincs egy fiókba számûzött mobilja, amit megpróbálna használhatóbbá tenni, annak nem biztos, hogy eleget nyújthat a Huawei alternatív Androidja.

Egyéb források: huawei.com, gsmarena.com, bbc.com,

 

2021. 06. 02

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.