Megjelent a Winamp 5.9 Final, hogy újra meghódítsa a zenére vágyó PC-s felhasználókat
Két hónappal ezelõtt a Winamp audiólejátszó fejlesztõi kiadták a Winamp 5.9 elsõ kiadásra jelölt, ám még nem végleges változatát. A sokak által halottnak és eltemetettnek hitt lejátszó ezzel hosszú kóma után újra életre kelt, felkeltve a felhasználók figyelmét. A közelmúltban pedig végre megjelent a Winamp 5.9 Final, tehát a teljesértékû verzió, mely pár apróságot leszámítva már nem szorul további csiszolgatásra. Elõször is, a Winamp 5.9 végleges stabil verziója letölthetõ a hivatalos fórumról, ahol megtalálható a változásokat és újdonságokat felsorakoztató changelog, az ismert problémák listája és egyéb kiadási információk. De mit is kínál a legendás zenelejátszó új kiadása, a Winamp 5.9 Final?
A Winamp 5.9 elõtti utolsó hivatalos verziója 2018-ban vált elérhetõvé. A Windows 11 akkor még nem jelent meg, és sok Windows-felhasználó elhitte a Microsoft állítását, miszerint a Windows 10 lesz az utolsó Windows-verzió. Aztán tavaly megjelent Windows 11, a Winamp 5.9 egyik legfontosabb változtatása pedig a Microsoft Windows 11 operációs rendszerrel való jobb kompatibilitás. Bár a Winamp korábbi verziói a többség számára talán nem okoztak komolyabb fejfájást, ha valakinek Windows 11 alatt mégis gondjai voltak a futtatásukkal, esetleg egyes funkciókat nem tudott megfelelõen mûködtetni, akkor valószínûleg most már jól jár a médialejátszó legújabb kiadásának telepítésével.
Az is észrevehetõ, hogy a Winamp 5.9 új Visual Studio futtatóprogramot igényel, amelyet a telepítés során szintén feltehetõ a gépre, amennyiben korábban erre nem került sor. A változás a Windows 7 elõtti eszközök számára rossz hír, mivel a Winamp 5.9 már nem kompatibilis a Windows Vista vagy XP rendszert futtató eszközökkel. Na persze a régebbi PC-k tulajdonosai ettõl a hírtõl aligha dõlnek tömegesen a kardjukba, de ha mégis, számos korábbi verziót tartalmazó Winamp-telepítõ szerencsére továbbra is elérhetõ az interneten. Egy másik fontos funkcióbõvítés a HTTPS streamek támogatása. Egyre több webhely és szolgáltatás tért át a HTTPS-re, és a támogatás hiánya azt jelentette, hogy a Winamp-felhasználók már nem tudtak ezekre a streamekre hangolódni, de ez most már a múlté.
Az egyéb fejlesztések közé tartoznak a frissített könyvtárak és az elmúlt néhány évben egyre népszerûbbé vált új formátumok támogatása. Az ismert javítások listája hosszú, de a legtöbb bajt a Winamp 5.9.1-ben orvosolták, legalábbis a kiadáshoz mellékelt megjegyzések szerint. Az azonban nem világos, hogy a következõ javított csomag mikor lesz elérhetõ. A továbbra is meglévõ, fõbb problémák közé tartoznak a hi-res FLAC fájlok lejátszásával kapcsolatos hibák és az OpenSSL régebbi verziójára való támaszkodás, bizonyos a fejlesztési problémák miatt. Ami a még fejlesztés alatt álló funkciókat illeti, akad belõlük néhány. A fejlesztõcsapat tervezi több formátum natív támogatását, a "régi Gracenote funkciók (CDDB, Autotag, stb.) lecserélését pl. MusicBrainz vagy MusicStory funkciókra", több alapértelmezett szolgáltatás hozzáadását és egyéb fejlesztéseket.
Mindezektõl függetlenül, az új Winamp kiadás jól mûködik. Bár a fejlesztõknek talán nehéz lesz rávenniük az új felhasználókat, hogy adjanak neki egy esélyt, pláne arra, hogy dobják el kedvenc audio lejátszójukat, de talán a régi Winamp-felhasználókkal több szerencséjük lesz, akiket a nosztalgia erejével talán könnyebben meggyõzhetnek. Aki tenne vele egy próbát, a forums.winamp.com-on, a változások listája alá beágyazott hivatkozásra, vagy közvetlenül erre a linkre kattintva azonnal letöltheti.