Nehezen viselhetik a Chrome OS sikereit, ismét egy lebutított Windows kiadását tervezik
Alig telt el pár nap, hogy a Microsoft végre kiadta a Windows 11 hivatalos változatát, a redmondi szoftvercégnél ismét napirendre került egy régóta dédelgetett projektjük, mely már többször is a fiók mélyén végezte. A kiszivárgott információk alapján ugyanis jöhet a Windows 11 SE, melyet kifejezetten egyszerû masinákhoz terveznek.
2020 végén mér arról olvashattunk, hogy a gyengébb hardverekre tervezett, illetve hordozható eszközökhöz áramvonalasított Windows 10X a végsõ tesztelési fázisban tart, és talán már csak hónapokra van a megjelenéstõl. Nem kizárt, hogy így volt, ám a sokat halogatott rendszer végül idén tavaszra kilehelte a lelkét, a cég ugyanis irányt váltott és nem kockáztatta meg, hogy a Windows 11 elõtt újabb bukott szoftvert dobjon piacra. A Windows 11 azonban megjelent, a Microsoftnak pedig megint viszketni kezdett a tenyere, valószínûleg kevésbé a félbehagyott munka, sokkal inkább a konkurencia sikerei miatt.
A hírek legalábbis arról szólnak, hogy a Microsoft olyan termékvonal kiadását tervezi, mely a praktikus és viszonylag kedvezõ áron kínált Chromebook termékkategória konkurenciája lenne. A Microsoft érthetõ módon nem nézi jó szemmel, hogy a jó öreg Windows helyett még az átlag felhasználók is alternatív rendszerrel szerelt PC-ket kezdenek használni. A Chromebookban utazó cégek számára kifejezetten az oktatás hozta meg a közönséget, hiszen az egyszerû és praktikus gépek számos iskolába, illetve gyerekszobába utat találtak. A Microsoft most eljutott odáig, hogy ideje beszállni a játékba, az új notebookjához pedig minden jel szerint egy új Windows-t is készített.
Hogy felépítésében mennyire új, az azért erõsen kérdéses, azt viszont biztosra vehetjük, hogy a lényegét tekintve ugyanaz a leegyszerûsített és kis erõforrásigénnyel megáldott operációs rendszer lesz, amit korábban is piacra akartak dobni. A Windows Central szerint elõször egy igen egyszerû masinán mutatkozhat be, mely valószínûleg a Surface termékcsaládjuk legkisebb tagja lesz és szintén SE végzõdést kap. A szivárgások szerint egy 12 colos és 720p-s kijelzõvel, egy valóban filléres Celeron N4120 processzorral és a 8GB RAM-mal nagyjából annyira költséghatékony, amennyire csak lehet. De ahhoz, hogy büdzsé laptop helyett valóban célhardver legyen, kell egy új rendszer is, mely Windows 11 SE néven az egyszerû PC-k és a kisiskolások barátja lehet.
Amennyi eddig kiderült a minimalista Windows kiadásról, az alapján valóban az oktatás lehet a fókuszban, mivel a megfelelõ alkalmazások és funkciók megmaradnak, illetve bekerülnek, más lehetõségek pedig szépen eltûnnek. Elõször is teljesen letiltják a Microsoft áruházat, mely állítólag a nemkívánatos alkalmazások elkerülését segíti elõ, ám az erõsen kétséges, hogy akár egy gyerek számára is ez lenne az ilyen programok elsõszámú forrása. Fõleg, hogy teljes Win32 támogatást kap, tehát papíron az alkalmazások széles tárházával lesz kompatibilis, szemben a Chromebookokkal, melyekre a webes megoldásokon túl csak Androidos appok installálhatók. Deaktiválják továbbá a News and Interests widgetet, mely valószínûleg elvonhatja a tanulni vágyók figyelmét, de állítólag nem lesz benne Your Phone integráció sem, mely az Androidos telefonokat támogató szolgáltatás.
A Chrome OS-sel érkezõ gépeknek amúgy már vannak vetélytársai, hiszen a Lenovo, a HP és a Dell is elõállt hasonló gépekkel, így a Microsoft újabb sikere vagy bukása abban áll, hogy a K-12 oktatásfejlesztési programjuk keretében milyen extrákat tudnak biztosítani. A rendszerük tehát nagy valószínûséggel kizárólag elõre telepített formában lesz elérhetõ, de nem kizárt, hogy a Surface termékek mellett más, szerényebb képességû masinákon is terjeszteni fogják, hiszen egy új ökoszisztéma elterjesztése legalább akkora értékkel bír, mint néhány eladott kisgép. A kis notebook esetében az árazás is fontos, így valahol 100 és 200 ezer forint között lesz érdemes belõniük, hiszen a Chromebook hivatalosan 400$-ba kerül, így nem sok értelme lenne ennél többet kérni.
Az SE jelentés tehát Second Edition helyett inkább School, vagy Student Edition lehet, a Microsoft pedig elvileg még az év végén megejti a hivatalos bejelentést.