Újabb játékra hangolt kijelzõk magas képfrissítéssel, melyek belépnek a 4K-s zónába
Az utóbbi években az úgynevezett gamer kijelzõk hatalmas népszerûségre tettek szert. Ez fõleg annak köszönhetõ, hogy egyre olcsóbban váltak hozzáférhetõvé olyan panelek, melyek bõven meghaladják a 60Hz-es képfrissítési határt és sok esetben már a 1080p-s felbontást is. A középkategóriát el is lepték az akár 1440p-s, 120Hz feletti frissítési rátát szállító monitorok, ám egy ideje az az érzésünk, hogy az új termékek specifikációi között alig látunk érdemi különbséget. Szerencsére azért szép lassan ezen a téren is tapasztalható némi elõrelépés, például itt van két friss Philips momentum kijelzõ, mely idõszerû funkciókkal szolgál.
Ahogy a mondás tartja, a fejlõdésnek ára van, melyet sajnos a Philips brand alatt érkezõ 329M1RV és 279M1RV is alátámasztanak. A megfogalmazás amúgy nem véletlen, ugyanis az elképesztõ, 130 éves múltra visszatekintõ vállalat az elmúlt bõ tíz évben hatalmas változásokon esett át, melynek nem elhanyagolható lépéseként megszabadultak televíziós részlegüktõl is. 2011 és 2013 között szép lassan teljesen át is ruházta HDTV üzletágát a szintén holland gyökerû TV Vision-re, mely bár a piacvezetõ gyártókat nem igen fenyegeti, készülékeik általános minõségével nem, hogy nincs különösebb gond, de termékeiket kifejezetten jó visszhanggal értékesítik. Most például a PC-s felhasználókat megszólító prémium termékkel álltak elõ, melyek ezúttal mellõzik a középkategóriás VA-paneleket, teljesen sík képernyõt kínálnak, és nem állnak meg a WQHD felbontásnál sem.
A 329M1RV, illetve a kicsivel korábban leleplezett 279M1RV modellek ugyanis 4K felbontást kínálnak, méghozzá 144Hz-es maximális képfrissítés mellett. Ez persze ma még közel sem érint akkora tömegeket, hogy alapvetõnek nevezhessük, mindenesetre jól látható, hogy a felhasználók között egyre nagyobb igény mutatkozik erre a kategóriára is. Ezt az igényt a 31.5 hüvelykes 329M1RV egy 139.87 PPI pixelsûrûséget kínáló IPS panellel igyekszik kielégíteni, mely tekintélyes mérete ellenére hajlítástól mentes kialakítást kapott. Ez mondjuk ebben a szegmensben nem meglepõ, hiszen nincs szó viszonylag lassú VA-panelekrõl, itt a GtG és az MSRP válaszidõ is kerek 1ms. A W-LED megvilágítás legfeljebb 500 cd/m² fényerõt tud kipréselni magából, amibe bõségesen belefért a DisplayHDR 400 minõsítés is, de ennél magasabbra sajnos nem próbáltak meg felkapaszkodni. Az így is korrekt fényerõhöz 1000:1 statikus kontrasztarány társul, továbbá AMD FreeSync Premium és NVIDIA G-Sync kompatibilitás, így mindegy, hogy milyen gyártó kártyája ül a gépünkben, a szakadozva kirajzolt kép biztosan nem jelent majd problémát.
Az 1.07 milliárd szín megjelenítését ígérõ IPS panel amúgy a színhûség terén sem vall kudarcot, mivel az Adobe RGB 111, az NTSC 113, az SRGB színtér pedig 124%-os lefedettséggel tárul a szemünk elé. Ami valóban sokrétû termékké teheti, az a számos friss modellrõl is hiányzó HDMI 2.1 csatlakozó, melybõl három is akad a hátlapi I/O részlegen. Ezzel a gyártó leginkább az Xbox Series és Playstation 5 konzolok tulajdonosainál igyekszik jó pontokat szerezni, akik így gond nélkül bekapcsolhatják újgenerációs masináikon a 120Hz-es üzemmódot. Azért nem maradt le a DisplayPort 1.4 sem, sõt, akad itt DisplayPort üzemmóddal megspékelt USB-C is, továbbá egy sima USB-B, és négy hagyományos USB 3.2 port, melyekbõl kettõ rendelkezik gyorstöltés funkcióval. Aki a hangot is a monitoron keresztül szeretné élvezni, az megteheti a hagyományos jack csatlakozóval, vagy próbálkozhat az 5 wattos hangszórópárral is, mely elvileg képes a nagyfelbontású DTS hangsávok kiszolgálására is.
A 27 hüvelykes 279M1RV és nagyobb testvére meglepõ módon nem egyszerû másolatai egymásnak, a képátlón túl ugyanis találunk néhány feltûnõ különbséget. A 27-es modell ugyanis a 4K felbontást egy 163 PPI képsûrûségû Nano-IPS panelen teljesíti. A szintén W-LED háttérvilágítás ráadásul úgy kapott DisplayHDR 600 tanúsítványt, hogy maximális fényereje papíron 450 cd/m², vagyis 50-nel kevesebb mint a 32-es modellnek. Ezen felül altérés látható a színtérlefedettségben is, ugyanis az Adobe RGB 110.1, az NTSC pedig 112%-ban teljesül, az sRGB azonban magasabb, 133%-os értékkel bír, továbbá itt a DCI-P3 várható minimumát is feltüntették, mely 98%. Pozitívum lehet még a magyar nyelven is elérhetõ OSD menü, a jóval szolidabbra faragott alsó káva, az esti játék vagy a filmnézés hangulatát pedig a hátlap négy peremébe ágyazott Ambiglow emelheti, már akinek ez számít valamit.
De ha már emelés, érdemes megemlíteni, hogy a masszív és stílusosan minimalista talp, illetve nyak megengedi az emelést és a döntést is, PIVOT módba azonban valamiért egyik készülék sem forgatható, VESA 100x100 rögzítõpontokkal viszont mindkettõ rendelkezik. A 32”-es modell tipikus fogyasztása 58,9 watt, míg a 27”-es nagyjából 54,9 wattos étvággyal bír. A gyártó ígérete szerint a kijelzõk minimum 50 ezer óra aktív használatot mindenképpen ki kell bírjanak, a gyors használatbavételt pedig a tápkábel mellé csomagolt DP, HDMI és mindkét végén USB-C végzõdésû vezetékek segítik.
Végül érdemes kitérni az árazásra, mellyel vissza is térünk ahhoz, hogy hol tart most a gamer monitorok fejlõdése. Az biztos, hogy a chiphiány, vagy a drága és nehezen beszerezhetõ VGA-k, sõt játékkonzolok nem lendítik meg annyira ezen perifériák fejlõdését, hogy a gyártók túltermeljék magukat szupergyors 4K kijelzõkbõl. Ehhez mérten a jövõ hónapban debütáló Philips kijelzõk sem éppen zsebpénzért kerülhetnek a boltokba, a 279M1RV ugyanis kb. 310 ezer forintos ajánlott áron, a 329M1RV pedig nagyjából 387 ezer forintról startolhat.