2022. 03. 31

Megjelentek az elsõ Intel Arc mobil GPU-k

Két visszafogottabb notebook kártyával kezdõdhet meg az Intel Arc Alchemist videokártyák hódító útjaLaptopokban debütál az Intel Arc sorozata. (Kép: Intel)

Az Intel belépése a GPU-piacra nagy lelkesedést váltott ki a PC-s felhasználókból, az vállalat pedig igyekszik is demonstrálni, hogy milyen komolyak a szándékaik, elég csak a konkurenciától elcsábított szakemberekre gondolni. Az Intel végre enyhített egy keveset a várakozás feszültségén, hiszen 2022. március 30-án bemutatta az A350M és az A370M modelleket.


Mivel ezek egyelõre csak laptop GPU-k, nem lehet õket külön-külön megvásárolni, viszont már most betekintést engednek abba, hogy nagyjából mire számíthatunk majd az asztali változatoktól. Az Intel szerint az A350M a könnyûséget és a vékonyságot elõtérbe helyezõ laptopok számára készült, míg az A370M jobban koncentrál a játékteljesítményre. Az erõsebb Arc 5 és Arc 7 GPU-k még az év folyamán megjelennek olyan gyártók laptopjaiban, mint az Acer, az Asus, a Dell, a HP és mások, 300 ezer forint körül kezdõdõ árakkal. Egyelõre nem világos, hogy az Arc A-sorozatú kártyák lesznek-e az egyetlen Arc laptop GPU-k a belátható jövõben, vagy a késõbbiekben más sorozatú Arc mobil GPU-kra is számíthatunk.

Már a belépõ kategória is segíthet, ha esetleg játszani szeretnénk.

A népszerû felbontásokat, képfrissítést és kimeneteket egyaránt támogatja.


Az Arc 3 GPU-k (azaz az A350M és az A370M) az Intel Arc termékcsaládjának leginkább visszafogott teljesítményû darabjai, de ennek ellenére úgy tervezték õket, hogy másodpercenként 60-90 képkocka sebességû 1080p-s játékra legyenek képesek. Bár a 1080p sok PC-s játékrajongó számára már nem hangzik olyan nagy dolognak, az ígért képkockasebesség teljesítése egy laptop esetében mégis lenyûgözõ lehet. Az A350M és az A370M egyaránt 4 GB DDR6 RAM-mal rendelkezik, az elõbbi 6 Xe magot és 6 raytracing egységet tartalmaz, az utóbbi pedig mindkettõbõl 8-at. Ezek az "Xe magok" igazából alapszintû játékra és tartalomkészítésre optimalizált számítási egységek. Az Intel szerint az A350M 25 és 35 watt közötti teljesítményt vesz fel, a grafikus órajel pedig 1150 MHz. Az A370M a 8 XE és 8 RT magnak köszönhetõen 35-50 wattos fogyasztással rendelkezik. Az A350M-hez hasonlóan ez a GPU is 1150 MHz-es grafikus órajelet és 4 GB VRAM-ot tartalmaz.

 


Az Intel kiadott egy grafikont is, amely bemutatja, hogyan teljesítenek a különbözõ játékok, mikor az Arc GPU-kon futnak. Az olyan címek, mint a Doom Eternal, a Destiny 2 és a The Witcher 3 éppen csak 60 képkocka/másodperc alatt futottak, bár egyelõre nem világos, hogy milyen specifikációjú rendszerrel és milyen részletes megjelenítési beállításokkal állították elõ ezeket a számokat. Mindezek ellenére, ha az A350M és az A370M ilyen szép teljesítményre képes, akkor csak elképzelni tudjuk, hogy az Arc 5 és az Arc 7 GPU-k mit fognak nyújtani, nem is beszélve az egyértelmûen izmosabb asztali kártyákról. Az Arc laptop GPU-k versenyképes funkciókészlettel rendelkeznek, mivel a DirectX 12 Ultimate és a hardveresen gyorsított raytracing támogatására is felkészítették õket. Az Intel új Deep Link technológiájának köszönhetõen az Arc GPU-k olyan speciális funkciókkal is rendelkeznek majd, amelyek segítségével különösen jól mûködnek együtt a vállalat 12. generációs Alder Lake CPU-jaival. Ennek köszönhetõen a GPU-knak jobb teljesítményt kell nyújtaniuk az olyan számításigényes alkalmazásokban, mint az Adobe Photoshop, a Handbrake és az XSplit, ha 12. generációs Intel Core processzorral együtt használják õket.

Full HD-n már tényleg nem álom a 60 fps, Intel videokártyával?

Állítólag e-sport címekben még 60 fps-nél is feljebb ugorhatunk.

Munkafolyamatokban is igyekeznek relevánsnak mutatkozni.


Ezek a GPU-k támogatják az Intel XeSS AI-alapú szuper-mintavételezési technológiáját is, amely az Arc GPU-kban lévõ speciális Matrix Extensions (XMX) AI-motorok erejét használja ki, hogy algoritmikusan javítsa a játékok felbontását futás közben, a teljesítmény befolyásolása nélkül. Ha ez mûködik, akkor olyan hasonló technológiákkal vetekedhet, mint az Nvidia DLSS és az AMD FidelityFX Super Resolution. Elméletileg a XeSS-t futtathatod egy olyan Nvidia GPU-n is, amely túl régi az Nvidia saját DLSS megoldásának támogatásához, és az Intel technológiájával jobb teljesítményt préselhetsz ki belõle, anélkül, hogy szükség lenne egy Arc GPU-ra. Azonban figyelembe kell venni, hogy az XeSS várhatóan csak 2022 nyarán jelenik meg, és akkor sem fogja minden játék támogatni. Úgy tûnik azonban, hogy az Intel együttmûködik a játékfejlesztõkkel annak érdekében, hogy minél több játék támogassa a XeSS-t, sõt, még a Death Stranding Director's Cut PC-s verziójában is volt egy "exkluzív integráció", amit még a CES 2022-en szellõztettek meg. Természetesen a XeSS-nek egy Arc GPU-n kell a legjobban mûködnie, mert azok rendelkeznek egy Xe médiamotorral is, amely képes hardveresen gyorsított AV1 (nyílt forráskódú médiakodek) kódolásra, amihez hasonlót jelenleg egyetlen más GPU sem tud a piacon.


Sajnos továbbra sem sok részletet tudunk arról, hogy mit várhatunk az Intel asztali PC-kbe szánt Arc GPU-itól. Jelenleg nagyjából annyit, hogy az Intel már 2022 nyarán piacra dobná az elsõ asztali Arc GPU-kat, és az elsõ Arc 3 laptop GPU-kat bemutató promóciós videójának végén a vállalat mellékelt egy kedvcsináló képet egy teljes méretû Arc asztali GPU-ról. Az biztos, hogy akkorának tûnik, mint egy Nvidia GeForce RTX 3060, de vajon lesz akkora a teljesítménye is? A hardveralapú raytracing, a DirectX 12 Ultimate és az új XeSS upscaling technológia támogatásával az Intel legújabb grafikus kártyái úgy tûnik, hogy igyekeznek besorolni a konkurencia mellé, hiszen az AMD is próbál felmutatni ahhoz hasonló ajánlatokat, melyek az Nvidia termékeit vonzóbbá tehetik. Egyelõre nem tudni biztosan, hogy az új Arc GPU-k jellemzõi és magszámuk hogyan viszonyulnak az Nvidia és az AMD konkurens laptop GPU-jaihoz, amíg nem készült elegendõ összehasonlító teszt.

Az asztali Arc Alchemist hivatalos dizájnja.


Az eddigiek alapján azonban úgy tûnik, hogy az Intel idén komoly versenytársat hoz a GPU-piacra. Alig várjuk, hogy az elsõ Arc asztali GPU-k idei megjelenését, nem beszélve az árazásról, melyek a valós teljesítmény ismeretében eldönthetik a széria népszerûségét.

2022. 03. 31

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.