Sorra kapja a megalázó értékeléseket az Intel új csúcsprocesszora
Az utóbbi hetekben, hónapokban rendesen felpörögtek az események az Intel háza táján, hiszen a megváltás ígéretével befutott a régi kollégából lett új vezérigazgató. Pat Gelsingerre figyelnek most a befektetõk és a felhasználók egyaránt, hiszen itt a lehetõség, hogy végre belehúzzanak és az AMD-t visszaelõzve ismét az élre törjenek. Addig azonban még sokat kell dolgozniuk, és ezt sajnos kevés dolog bizonyítja jobban, mint a legújabb Rocket Lake-S széria, melynek legerõsebb darabja éppen csak fel tudja venni a versenyt egy Ryzen 5 5800X-el, ami még bõven nem a legerõsebb AMD processzor ebben a generációban.
Március utolsó napjaiban elstartolt a 11. generáció az Intelnél. Ahogy az ilyenkor illik, az ismertebb tech portálok és tesztoldalak a világra szabadították mérési eredményeiket, ezekbõl válogatunk most a teljesség igénye nélkül, célkeresztben „az otthoni PC-k legerõsebb processzora” címének várományosával, az i9 11900K-val. A nyolc magra és tizenhat szálra visszahátráló csúcsprocesszor nincs könnyû helyzetben, ugyanis a Cypress Cove magok túl nagynak bizonyultak, hogy a 10900K-hoz hasonlóan 10 magot préseljenek belõlük a megszokott méretû kupak alá. Márpedig ez a megoldás marad, ha nem akarnak hozzá mindenbõl újat tervezni, beleértve a foglalatot is, ami még utoljára az LGA1200. Ennek elsõdleges okát már jól ismerjük, mivel ezt a szériát továbbra is az öreg 14nm-es gyártástechnológia kénytelen életre hívni, és ahogy a Techpowerup cikke frappáns módon rámutat, az egész „csomag” lényegében a 2009-es i7-860 méretével azonos, úgy, hogy ebbe még bele kellett férnie a Gen12 Xe LP integrált grafikus egységnek is.
Az Intel cserébe beígérte a 19%-os IPC növekedést, mely állításuk szerint nem csak beéri, de meg is haladja a 10 magos elõd teljesítményét, hiszen ezt várjuk a felsõ kategória soron következõ képviselõjétõl. Valahogy az AMD vágtája mellett nehéz elképzelni, hogy az út szélén legelészõ Intel miként tartja majd a lépést, de az ítélettel természetesen megvártuk a tesztek eredményeit. Nos, azok megérkeztek, és most kicsit úgy érezzük, hogy mi még belerúgunk egyet a földön fekvõbe. Olyan ez, mintha az Intel minden nap úgy menne be dolgozni, hogy napközben megalázzák a kollégái, munka után megverik, de úgy van vele, hogy megéri, mert oltári fizetést kap, és tudja, hogy az új fõnök hamarosan elõlépteti. Nos, nagyon reméljük, hogy így lesz, de addig is nézzük meg, mit tud az aktuális bajnok.
Mindegy melyik veterán tesztoldal eredményei között lapozgatunk, a végeredmény kiábrándító, és most vegyük figyelembe, hogy az otthonra szánt Intel CPU-k legdrágább modelljérõl beszélünk. Render tesztek esetén nem ritka, hogy a Ryzen 7 5800X még a túlhajtott változatot is lehagyja, de látunk olyan mérést is, ahol ez sikerül a 3900X-nek, a 3800XT-nek, vagy akár a 10900K-nak. Tudjuk, nem fair, de az AMD tarsolyában még ott a Ryzen 9 5900X és 5950X, melyek úgy hagyják állva, hogy majdnem megsajnáljuk. Talán csak azért nem tesszük, mert az ára és a fogyasztása sem éppen visszafogott, így joggal várjuk el tõle a versenyképes teljesítményt, ehhez képest az AMD felsõ középkategóriája nagyjából ezt a teljesítményt hozza, papíron kedvezõbb fogyasztói áron. Persze ne legyünk igazságtalanok, a Techpowerup olyan helyzetekben is kipróbálta, mint a gépi tanulás, ahol képes volt a mezõny élére állni. Aki tehát ilyen feladatokat szán neki, az bizonyos képfeljavító eljárások esetén kaphat némi elõnyt, a Tensorflow viszont részben kifogott rajta, olyannyira, hogy nem csak a Ryzen 9 modellek, de a 10900K is elé került.
A lényeg, hogy a munkafolyamatok nagy részében erõsen kérdéses, hogy megéri-e a hatékonyabb Ryzen 7 5800X helyett mégis ezt választani, esetleg beruházni egy 10900K-ra, amennyiben a megjelenés után az elõzõ modell jobb áron is elérhetõ lesz. Bár ezt a kategóriát csak a meggondolatlan, de dúsgazdag, illetve a márkahû maximalisták választják játékra szánt masinába, de az összehasonlítás kedvéért érdemes kitérni a gaming teljesítményre is. A CPU-t jobban terhelõ 1080p-s futamok alatt elképesztõ eredményeket láthatunk, a magas képkockaszámokon túl viszont az a legérdekesebb, hogy ahol nem az 5800X vezet, ott alig pár frame különbséggel marad le, ami nagyjából 1-10 fps-t jelent. A legkülönösebb azonban az a tény, hogy a független mérések eltérõ tesztkörnyezetei mekkora befolyást jelenthetnek erre a néhány képkockára, hiszen volt teszt, ahol az AMD, vagy a 10900K meglepõen sokszor szerepelt a 11900K elõtt. Az egyetlen verseny, amit viszont torony magasan megnyert az új i9, az a legnagyobb energiafelhasználás volt. Ez a 8 mag ugyanis látványosan és elkeserítõen többet fogyasztott, mint bármelyik másik modell, beleértve a szorosan a nyomában járó 10900K-t is. A legrosszabb esetben túllépte a 330 wattot is, míg a pontosan kétszer ennyi maggal dolgozó Ryzen 9 5950X beérte 70-100 wattal vékonyabb maximális fogyasztással is, ez pedig az Intel részérõl elég nehezen védhetõ. Még szerencse, hogy ilyesmivel már rég nem is próbálkoznak.
A magyarországi árak csak szép lassan érkeznek, a friss megjelenés és az általános készlethiány pedig megteszi a hatását. Eddig egy forintban megadott hivatalos árral találkoztunk, ami majdnem kétszer annyi volt, mint a 160 ezer forint körül kapható Ryzen 7 5800X, a közel 50 %-os különbségen pedig már õszintén felnevetni sem lehet. Némi szerencsével a hazai boltokban is inkább az amerikai piac árai lesznek az irányadók, ám jelenleg ott is inkább valamelyik AMD modellt ajánlják a teljesítményre éhes felhasználóknak. A 11900K indulóára 539$, ami 165 ezer forint, ehhez képest a 10900K viszont 488$-ról indult, ami durván 150 ezer forint, de nem érdemes elfeledkezni az ezeken mindenben túlteljesítõ 5900X-rõl, ami alapból csak 10 $-ral lenne drágább. Ezek a számok persze továbbra is csak papíron érvényesek, a fogyasztói árakat a népszerûség és beszerezhetõség kettõse szabályozza, a legerõsebb AMD-k mostanában például szinte elérhetetlenek itthon. A Ryzen 7 5800X viszont pont kapható, de ha valamiért az Intelben jobban bízunk, a 10900KF, vagyis a GPU-mentes kiadás nagyjából 160 ezer forinttól szintén leemelhetõ a készletrõl, mely gyengébb, de most 5 ezer forinttal olcsóbb a 8 magos AMD-nél.
Zárszónak csak annyit, hogyha korábban a magas fogyasztás és az elenyészõ teljesítménynövekedés miatt panaszkodtunk, akkor most már nem igen tudunk mit szólni. Aki pusztán a teljesítmény és a hatékonyság alapján választ, az valószínûleg erõsen meggondolja egy Inteles rendszer összeállítását, ha pedig még nem sürgeti az idõ, esetleg megvárhatja, hogy mit tud majd az Alder Lake az új foglalattal és DDR5 támogatással, a 12. generációban.
Egyéb források és illusztrációk: techspot.com, anandtech.com, hexus.net