Az AMD népszerû középkategóriás lapcsaládja izgalmas darabbal bõvült
A cég, mely a letisztult és minimalista külsõbe csomagolt hatékonyságról ismert, az elmúlt évek során számos minõségi gépházzal örvendeztette meg a gépépítõket, és a hûtõk mellett már tápegységeket is kínál az egységes megjelenésû gépek szerelmeseinek. Mivel egy ideje beléptek az alaplapok piacára is, nem meglepõ módon ezen a területen is érvényesítik a stílusjegyüknek számító visszafogott megjelenést és elsõosztályú minõséget, mely tulajdonságokat az új N7 B550 lapokkal továbbra is magabiztosan képviselik.
Az NZXT elsõsorban gépházaival vált ismertté, és csak azután kezdte el kibõvíteni portfóliójukat, hogy az átlagnál jobb minõséget képviselõ termékeivel kivívta magának a PC-s közösség elismerését. Éppen ezért talán nem lesz meglepetés, hogy nem rendelkeznek saját alaplaptervezõ részleggel, a munka kritikus részét inkább a veterán ASRockra bízták, õk pedig maradtak a dizájn és a hûtés megtervezésénél. A végeredmény ezúttal a cég elsõ AMD platformot szolgáló alaplapja lett, mely kíméletlenül félreáll a trendek útjából és rákötött ezközök nélkül egy árva RGB fényforrást sem hajlandó felvillantani, cserébe bármelyik H700-as, vagy H500-as sorozatú gépházukkal kombinálva úgy fest majd, mintha így együtt gördültek volna ki a gyárból.
B550 lapkészletrõl van szó, tehát itt már alapvetõ a PCIe 4.0 támogatás, de van a kategóriában ritkának számító Wi-Fi 6E vezetéknélküli szabvány, az egy Type-C Gen2-vel együtt összesen tíz hátlapi USB, és az is hamar kiderül, hogy a tuningra vágyók is jól járhatnak majd vele. Ami a külsõségeket illeti, ahol csak lehet a jól ismert fehér és fekete fém borít szinte mindent, attól függõen, hogy a teljesen fekete, vagy a nagyrészt világos elemeket felvonultató változatot szeretnénk. A burkolat szinte csak a legszükségesebb csatlakozók és gombok számára hagy fedetlen felületeket, így megnyerõ komolyságot sugároz, miközben megfelelõ energiaellátást rejteget, akár egy tuningon átesett Ryzen 9 5950X processzor meghajtásához is. A 12+2+2 fázisra felosztott feszültségszabályozó gond nélkül teljesít 12V feszültséget a minõségi Dr. MOS 50A tranzisztorokkal megtámogatva.
Ha tekintetünkkel lejjebb is nézelõdünk, akkor nem sokat látunk majd a két teljes (egy PCIe 4.0, egy PCIe 3.0), és a két x1-es PCIe csatlakozón kívül, pedig akad itt még más is. Például a már kötelezõnek is tekinthetõ dupla M.2 csatlakozó SSD-ink számára, melybõl szintén a felsõ lesz alkalmas PCIe 4.0 eszközök fogadására. Az alsó inkább a SATA meghajtókat szereti, PCIe 3.0 x2 sávkorláton belül, ebben az esetben viszont a hat db hagyományos SATA portból az utolsó kettõ inaktívvá válik. Nem lesz panasz a gyári hangchipre sem, a nyolccsatornás Realtek ALC1220 kifejezetten korrekt megoldás, az alapból is bõséges USB ellátást ráadásul két extra 3.2, három 2.0 és egy 3.2 Type-C alaplapi fejjel is megtoldják, így a gépház paneljével együtt már a bõség zavara köszönt ránk. Ha a kritikus pontok hûtése miatt aggódnánk, akkor felesleges, az NZXT nem követne el ilyen hibát. A VRM és a chipset egyaránt elegendõ alumínium burkolatot kapott, hogy egy megfelelõen szellõztetett házban kiszolgáljon egy teljesen kihasznált rendszert, a tuningot is beleértve. A fellelhetõ tesztek alapján, a VRM még egy 5950X túlhajtása után sem rugaszkodik messzebb 60°C-nál, amire aligha lehet panaszunk.
De ha már tuning, az energiát egy 8+4 pin elosztású 12V-os ATX szolgáltatja, és a lapon találunk hibakódokat közvetítõ Dr. Debug LED-et, míg a hátlapi csatlakozósort egy CMOS törlõ és egy BIOS reset gomb is kiegészíti, mely megkönnyíti az optimális beállításokkal kísérletezõ gépszerelõk dolgát. Ezek mellett láthatjuk a Wi-Fi dupla csatlakozós antennakivezetését, az integrált GPU-hoz pedig egy 4K 60Hz-re hitelesített HDMI 2.1 vehetõ igénybe. A négy memóriafoglalat összesen 128GB DDR4 memóriát kezel, akár 4666Mhz-es megemelt frekvencia mellett. Rendszerhûtõ ventikbõl akár öt önálló egységet is beköthetünk, egy AIO pumpa sem okoz problémát, aki pedig retteg, hogy RGB nélkül marad, egy 5V ARGB és egy 12V RGB fej siet a megmentésére. Az NZYT ráadásul még saját szoftveres környezetet is kínál, mely minden lényeges információról tájékoztat minket, és ha arra van gusztusunk, nem csak az RGB-t, de akár a túlhajtást is megkísérelhetjük vele.
Az NZXT N7 B550 egy nagyon friss termék, és amíg a felbukkanására várunk, eldönthetjük, hogy a 229 dolláros, vagyis nagyjából 70-75 ezer forint körüli ára megéri-e nekünk. Amennyiben hazánkba érve tartja ezt az árat, akkor papíron egy kifejezetten jó ajánlat lehet, amennyiben a közeljövõben új AMD rendszert tervezünk építeni. Aki most inkább Intel alapú PC-t szeretne, annak sem kell lemondania a stílusos N7 szériáról, mivel készült egy N7 Z490 modell is, mely azonos árcédulát kapott.