Rövid életûnek bizonyult az új magyar közösségi platform, az adóhivatal kapcsolta le a villanyt
Múlt év végén nem kis meglepetést okozott a Hundub projekt felbukkanása, mely hat évvel azután próbálkozott egy magyar közösségi oldal létrehozásával, hogy a legendás iWiW végleg bezárta a kapuit. Ezt az ambíciót már a kezdetekkor is sokan megmosolyogták, hiszen a Facebook, a Twitter és más médiaóriások árnyékában alapvetõen halálra ítélt ötletnek tûnt. Az üzemeltetõk hangzatos ígéretekkel jelentkeztek, ám nem egészen egy évvel a start után nagyon úgy tûnik, hogy az oldal máris csúfos véget ért.
Ahogy az elõre sejthetõ volt, Hundub közösségi oldalnak nem sikerült éppen zökkenõmentesen indulnia, hiszen nem csak maga az oldal kapott bõséges mennyiségû kritikát, de a tulajdonosi háttér is hamar a sajtó hasábjain találta magát. Míg az ügyvezetõként és alapítóként bemutatkozó Pál Csabát fõleg szakmai tapasztalatlansága és az erõs pénzügyi háttér hiánya miatt emlegették, addig sokkal rosszabb visszhangot keltett a vállalkozás ködös háttérrel rendelkezõ másik fele, a közép-amerikában bejegyzett Murmurati Limited, melyet a média alaposan ízekre szedett. A legnagyobb gond aligha az volt, hogy a platform magyar gyökerei megkérdõjelezhetõvé váltak, sokkal inkább az keltette jogos aggodalmat, hogy a Rácz Mihály nevû magyar képviselõjük számos befuccsolt vállalkozást tudhatott maga mögött, a bíróság pedig 2016-ban öt évre eltiltotta a cégvezetéstõl. A tulajok végül igyekeztek rövidre zárni a kérdést, a rejtélyes második fél ugyanis már februárban kihátrált a projektbõl. Papíron tehát Pál Csaba maradt az egyetlen tulajdonos, aki be is jelentette, hogy a platform a továbbiakban közösségi finanszírozásból szeretné fenntartani magát.
A Hundub egyik, ha nem a legnagyobb ígérete a teljes cenzúramentesség volt, mely nem meglepõ módon számos kétes figurát is odavonzott. Itt elsõsorban nem a szólásszabadságot furcsán értelemzõ felhasználókra, sokkal inkább valódi bûnözõkre gondolunk, melyre ráadásul egy súlyos biztonsági hiba derített fényt. Ahogy az februárban kiderült, a Facebook dizájnját mímelõ oldal technikai szinten meg sem közelítette riválisát (az alapjait az iSocial nevû blogmotor szolgáltatta) és egy olyan biztonsági rés tátongott rajta, melyen keresztül az összes olyan kép megtekinthetõ volt, amit az oldal felhasználói valaha elküldtek egymásnak. Ez egyfelõl elkeserítõ mértékben sértette a személyiségi jogokat, ám emiatt sajnos az is kiderült, hogy a regisztrálók között pedofil tartalmak is gazdát cseréltek, ami miatt rendõrségi nyomozás is indult. A „kis magyar közösségi média-történelem” újabb fejezete tehát nem éppen a dicsõség lapjait írta, de az sem volt túl jó jel, hogy a viszonylag szûk magyarországi bázist kiszolgáló felület többször is elérhetetlenné vált.
A napokban pedig ismét arról olvashattunk, hogy a hundub.com begépelése után az oldal nem jelenik meg, és friss hírek szerint már nem is nagyon fog. A csütörtök óta elérhetetlen közösségi térrõl ugyanis az mfor.hu kiderítette, hogy az üzemeltetõ valószínûleg nem véletlenül nem reagál a híroldalak megkereséseire, ugyanis a Hundub Kft. feltûnt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal oldalán, mint végrehajtás alatt álló cég. A cégellenõrzõ szerint a NAV valójában már július 5-én közzétette a végrehajtási eljárásról szóló tájékoztatást, mivel a cég július 2-án megszerezte a nem túl bíztató "áfa bevallást be nem nyújtó adózó" minõsítést. Mint kiderült, a múlt augusztusban bejegyzett Hundub Kft. már a 2020-as évet is 3.6 millió forintos adóssággal zárta, és ez persze egy friss vállalkozás beindításakor nem is lenne olyan meglepõ, ám úgy tûnik, hogy a próbálkozás tényleg nem jött össze. A hivatal titoktartási kötelezettség miatt nem részletezi a hasonló eseteket, de azt korábban megerõsítették, hogy: "amennyiben valamely adózó a (...) közzétett listán szerepel, az adóvégrehajtást tényként kell kezelni".
A Hundubot valószínûleg kevesen siratják majd, mindenesetre érdekes színfolt volt, mely leginkább amatõr megvalósítása és gyors bukása miatt maradhat majd meg az internetezõk emlékezetében.