2020. 07. 29

Ma 5 éves Windows 10, és hamarosan ismét megújul

Öt éve jelent meg az operációs rendszer, amirõl a Microsoft azt állítja, hogy az utolsó önálló asztali Windows kiadás leszMa öt éves a Windows 10

A Windows 10 már öt éve járja összességében sikeres, ám bukkanóktól sem mentes útját, mely tovább öregbíti a Microsoft vegyes asszociációkat keltõ hírnevét. A 10-es verziószámot elnyerõ operációs rendszer hivatalosan 2015 július 29-én kapta meg a startengedélyt, mely a 8-as kiadást végül ügyesen helyrepofozó 8.1 után szimplán kihagyta a 9-es számot. A megjelenés elõtt Treshold és TH munkacímen terjedõ fejlesztés érdekes utat járt be, mivel a tapasztalok szerint a felhasználók nehezen barátkoztak meg a Windows 8 által bevezetett változásokkal, így az ismerõs élmény érdekében a kezelõfelület a Windows 7-tel megismert világhoz kanyarodott vissza, míg a funkciók tekintetében a DirectX 12-vel és más újításokkal próbálta elérni, hogy leváltsuk a többé-kevésbõ jól bevált rendszerünket.


A Microsoft pedig nagyon pedálozott, hogy mindenkit rávegyen a váltásra, így két vonzó ajánlattal is elõállt. Elõször is 2014 vége felé, vagyis már jóval a hivatalos megjelenés elõtt mindenki számára ingyenesen elérhetõvé tette az Enterprise kiadás korai próbaváltozatát, a teszthez pedig elég volt belépni a szintén októberben indított Windows Insider programba. Ez a jó szokás máig él, és ugyan manapság ez már nem számít különlegességnek, a 90 napos próbaverzió máig szabadon tölthetõ,telepíthetõ és bármikor aktiválható. A teljes letámadás érdekében azonban egy jobban hangzó ajánlattal is elõálltak, így a Microsoft történetében talán elõször, minden hivatalos Windows 8, illetve 8.1 termékkulcsal rendelkezõ felhasználó számára ingyen kínálták fel a frissítés lehetõségét, és a lehetõséghez végül a legelterjedtebb kiadás, a Windows 7 tábora is csatlakozhatott. Érdekesség, hogy figyelmetlenségbõl, vagy épp valamiféle furcsa engedékenységbõl, de nem hivatalosan a régebbi kulcsok nagy részét továbbra is elfogadja a Windows 10, sõt, arra is akad precedens, hogy a váltás akár a nem hivatalos változatokon is végrehajtható. Az azért beletelt pár évbe, mire a Windows felhasználók között átbillent a mérleg a 10 felé, végül konkrétan tavaly januárban már 39.22% az új kiadást használta, a 7 pedig a gépek 36.90%-án volt jelen, ami továbbra is jelezte a 2011-es rendszer népszerûségét.

Üdvözöllek 2014-ben!


Bár kétségtelen, hogy sokan visszasírják a barátságosabbnak tartott Windows 7-et, és páran még a jóval stabilabbnak bizonyuló 8.1-et is, a Windows 10 végül egy új korszakot kezdett, hiszen a korábbi rendszertelenség után 2017 óta évente két nagy frissítés érkezik hozzá. Ezzel a Microsoft végleg leváltotta a számozott rendszerekre épülõ modelljét is, és továbbra is a Windows 10-et szánja az utolsó hivatalos asztali kiadásnak, melyet a tavaszi és õszi telepítõcsomagokkal kíván a folyamatosan változó igényekhez igazítani. Ez a gyakorlat végül felemás eredményeket produkált, mert az áramvonalasítás kísérlete végül inkább döcögõssé tette az utazást, és lassan nem telik el úgy hónap, hogy a közösség a médiával karöltve ne számolna be különféle hibákról, biztonsági problémákról, felhasználói élményt megnehezítõ anomáliákról. Példát jóformán keresnünk sem kell, hiszen elég úgy két hónapot visszalapoznunk a 2020 Májusi (2004) frissítésig, ami sokaknak egyáltalán nem is hajlandó települni, de a rengeteg kezeletlen panasz ismeretében, ez talán nem is a legrosszabb alternatíva.

Tavaly januárban végül a 10 vált az elterjedtebb rendszerré


Az összkép azért talán nem olyan rossz, mint amit sokan gondolnak, hiszen sokan egyáltalán nem tapasztalnak semmilyen problémát, de ez persze nagyban függ a hardveres környezettõl és a felhasználói szokásoktól is, a Májusi frissítés elérhetõségét pedig egy algoritmus szabályozza, mely a folyamatosan zajló tesztek alapján bõvíti azoknak a gépekben a listáját, ahol a telepítésre végül rábólint a Microsoft. Ilyesmire korábban nem igen volt példa, sõt, arról is hallani, hogy ha a Microsoft szerint gépünk nem felel meg a stabil futtatáshoz szükséges ismeretlen feltételeknek, akkor akár le is mondhatunk a dologról. Szerencsére az amúgy kiváló megítéléssel rendelkezõ Defender biztonsági összetevõ mindenképp frissül, kár, hogy egy ideje ott is egymást érik a problémák, melyek a vizsgálatból kihagyott fájloktól a program mûködésének teljes megtagadásáig terjednek. A másik, meglepõen ritkán tárgyalt gond azonban pont a frissítés intézményének lényegét érinti. A fejlesztõknek láthatóan gondot okoz a Windows feladatütemezõjének, és a már évek óta piacon lévõ AMD Zen architektúrának az összehangolása, ami végeredményében instabil teljesítményhez vezet, vagyis a modern hardverhez sajnos sokszor nehézkesen sikerül megfelelõ szoftveres hátteret biztosítani. Maga a jelenség azért kellemetlen, mert a papíron elavultnak számító Windows 8.1 például tökéletesen megbirkózik a Ryzen processzorok igényeivel, viszont az elégtelen drivertámogatás, és a kompatibilitási hiányosságok miatt ez már egyre kevésbé releváns opció.

Letisztultabb Start menü


A Microsoft ettõl függetlenül rendületlenül dolgozik az újdonságok biztosításán, a munka pedig az Insider programban résztvevõk számára továbbra is folyamatosan nyomon követhetõ. Az aktuális hírek szerint még fel is gyorsult kicsit a tempó, mivel a jövõ tavaszra ígért, új Start menüvel érkezõ 20H2 nevû frissítés már idén õsszel megjelenhet, legalábbis a Windows Latest információi szerint. A változtatások amúgy az új, két kijelzõs okoseszközökre szánt Windows 10X promóciójának is tekinthetõ, mely a redmondi vállalat aktuális projektje, és ahogy a neve is jelzi, nem egy új rendszer, inkább a Windows 10 alternatív változata. A 20H2 frissítés amúgy több aprósággal is próbálkozik, például ismét megújul a már Chromium alapokon üzemelõ Edge böngészõ, és a megnyitott lapjai közt már Alt+Tab billentyûkombinációval is váltogathatunk.

Variációk egy témára


Ismét pofoznak a rendszeren belüli keresést ellátó algoritmus hatékonyságán, és mostantól a könnyebb azonosítás érdekében a frissítések kódneve egyben a rendszer aktuális verziószáma is lesz egyben. Az ígéretek szerint ezúttal a biztonsági javítások is a helyükön lesznek, a 20H2 pedig ugyanazt a kumulatív frissítést kapja meg, mint a hányattatott sorsú 2004-es frissítés, mivel inkább tekinthetõ egy Service Pack-nek, mint komolyabb szolgáltatásbõvítésnek. Aki fél, hogy a letisztultabbnak és egységesebbnek Start menüt valójában csak összekuszálják, annak biztosítják a mostanáig megszokott kialakítást is, a tálca pedig megszabadul az elõre telepített és sosem használt alkalmazások ikonjaitól, a testreszabhatóság mellett pedig képes lesz azokat a programokat listázni, amiket a leggyakrabban használunk.

A Dark/Sötét mód a megszokott élményt kínálja


A Microsoft tehát igyekszik a Windows 10 frissítéseivel foglalkozni, beleértve a mobil eszközökhöz igazított 10X-et is, mely állítólag akkora figyelmet élvez a cégnél, hogy emiatt a szülinapos asztali változatra kevesebb erõforrás juthat, ami az amúgy is problémás frissítések ritkább megjelenését eredményezheti. Ezek alapján továbbra is furcsán áll felhasználóihoz a Microsoft, ám láthatóan a vírus miatt megváltozott felhasználói szokások miatt megpróbál elõre szaladni, és a hordozható PC-kre és eszközökre koncentrálni, ami rendben is lenne, ha az eddig elsõdlegesnek tartott rendszerük hibátlanul teljesítene. Az átlag felhasználó ebbõl annyit láthat, hogy a Windows 10 egyre több problémát mutat, míg a 10X-rõl nem igazán tudja, hogy miért is érdekes, és hogy egyáltalán szüksége lesz-e rá.


Reméljük, hogy ennek az átmeneti idõszaknak végül nem mi isszuk meg a levét, és a vállalatnál képesek lesznek megfelelõen elosztani a munkarõt a két rendszer támogatása között, ugyanis annyi biztos, hogy az idõ elõrehaladtával nem igen marad más Windows opciónk, mint az örökéletûnek hirdetett Windows 10.

2020. 07. 29

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.