Érdekes teszteredmények kerültek elõ az AMD olcsónak ígérkezõ, integrált grafikus chippel ellátott processzoráról
Meglepõen részletes, ezáltal egészen meggyõzõ hardverteszt bukkant fel egy orosz nyelvû oldalon, az AMD közelmúltban kiszivárgott Athlon Pro processzoráról, mely megjelenése esetén nagy népszerûségre tehet szert a kedvezõbb PC-re vágyók körében. A cikk szerzõje fotókkal és egy csokorra való teszteredménnyel igyekszik meggyõzni az olvasókat, hogy a pénztárcabarát AM4-es APU-nak igazán illene megjelennie kiskereskedelmi forgalomban is.
Januárban mi is hírül adtuk az új Athlon Pro 4150GE processzorról kiszivárgott információkat, miszerint hosszú idõ után ismét egy integrált grafikus egységgel megspékelt APU egység érkezhet az AMD-tõl. Ez a jó ár/érték aránnyal megáldott kategória az elmúlt pár évben elkeserítõen alulreprezentált volt, pedig általános felhasználásra kifejezetten zsebbarát megoldásnak számít, mely továbbra is egy erõs vásárlóréteget vonz. Pláne manapság, amikor egy önálló videokártyából még az abszolút belépõszint is kellemetlenül túlárazott, miközben sok esetben legfeljebb szövegszerkesztésre és YouTube videók megjelenítésére szánják. Itt jön képbe az AMD jól pozicionált Vega chipje, mely számos alkalommal bizonyította, hogy a CPU magok mellé ágyazva bõven teljesíti a fenti kritériumokat, de erõsen visszafogott igények mellett még a videojátékok sem számítanak tabunak.
Lényegében ezt hivatott igazolni a Yandex Zen oldalon megjelent teszt, mely a legtöbb lényeges információt megosztja velünk a kupak alatt dolgozó hardvercsomagról, kiegészítve ezeket ismert benchmark szoftverekben elért eredményekkel, illetve azzal, hogy a kis Athlon miként viszonyul néhány korábban megjelent processzorhoz. A 4150GE APU egy 4 magot és 4 logikai szálat dolgoztató AM4-es processzor 3.3 GHz-es alap-, és 3.8 GHz-es boost órajelekkel, mely a 7nm-es Zen 2 architektúrára építkezik. Ezek mellé társul az öt darab Vega GPU mag, mely 320 stream processzort és 1.5 GHz-es órajelet kínál, a komplett egység ráadásul szerény 35 wattos TDP-vel üzemel. A tesztelõ mindezt egy kedvezõ árú Gigabyte B450-es alaplappal, egy gyári AMD Wraith Stealth hûtõvel, egy pár 3000 MHz-es DDR4 memóriával és egy PCIe Gen. 3 SSD meghajtóval társította, így lényegében meg is alkotta az ideális középkategóriás irodai összeállítást.
Elsõszámú ellenfelének a Ryzen 3 1300X-et tekinthetõ, mely nem csak az elsõ Zen generáció legerõsebb négymagos példánya volt, de szintén AM4 foglalatba illeszkedik, tehát még a platform is közös. A tesztelés ráadásul nem egyetlen magányos benchmark lefuttatásából állt, hiszen a listán AIDA 64, Fritz Chess, NovaBench, Geekbench 5, Passmark CPU Mark, Blender, különbözõ 3DMark komponensek és Cinebench kiadványok egyaránt szerepeltek. Ezek összesítésébõl kirajzolódik, hogy kategóriájában kifejezetten barátságos darabról van szó, mely az 1300X-nél, de még az Intel szintén négy magot és szálat mozgató Core i3-9100 processzoránál is többre képes. Persze az újabb generációk valószínûleg lepipálnák, ám a beépített Vega magok sok esetben mégis felé billenthetnék a mérleg nyelvét, hiszen a jelek szerint ismét egy kiegyensúlyozott megoldásról van szó. Mindezt ráadásul alacsony fogyasztás és visszafogott melegedés mellett teljesíti, ugyanis terhelés alatt nagyjából 53°C volt a csúcs, továbbra is azzal az egyszerû gyári léghûtéssel (amirõl sajnos pont nem közöltek fényképet).
Megjelenése esetén nem csak egy platformfrissítésre lenne korrekt választás, de szinte biztos, hogy még új rendszer építésekor is sokan megfontolnának egy ilyen kedvezõ árú processzort, mely az Intel jelenlegi integrált megoldásainál erõsebb grafikus teljesítményt nyújt. Bár a felsorakoztatott információk közel sem tekinthetõk véglegesnek vagy megkérdõjelezhetetlennek, amennyiben félrevezetésrõl nincs szó, megfelelõ árcédula esetén ez a termék hamar megtalálná a helyét. A tesztelõ állítólag 144 dollárért, vagyis 45 ezer forintért vette a híres és hírhedt Alibaba webáruházon keresztül, ám az egyetlen eladó hamar árat emelt, nagyjából 55 ezer forintra.
Mivel a megemelkedett vámköltségek kissé rizikós vállalkozássá teszik az EU-n túli rendeléseket – nem beszélve a nem létezõ garanciáról –, így leginkább abban reménykedhetünk, hogy az AMD végre ismét a vásárlók felé fordítja az arcát és nem hanyagolja tovább a kiskereskedõket sem.