Úgy tûnik, hogy az anyavállalat megunta a küszködést és ezzel a folytatás esélye is elillanhatott
Januárban írtunk róla, hogy a mobilpiac egyik különleges szereplõjének és egyben úttörõjének számító BlackBerry megszünteti az Android korszak elõtti készülékek támogatását. Bár ez nem feltétlenül jár együtt a teljes használhatatlansággal, a híres szoftveres ökoszisztéma nélkül még szûkebbé váltak az idõsödõ eszközökben rejlõ lehetõségek. Az ide-oda vándorló brand agóniája már régóta tart, éppen ezért furcsa is volt, hogy az egykor hasonlóan innovatív LG mennyivel hamarabb engedte el végleg a mobilos ágazatát. Nos, most úgy tûnik, hogy az ígéretekkel ellentétben a BlackBerry is a sír peremére került, a legutóbbi próbálkozó ugyanis elvesztette a jogot a BlackBerry márkanév és a kapcsolódó szabadalmak használatához.
A márka sorsának aktuális fejezetérõl elsõként a frissen újrainduló CrackBerry.com alapítója számolt be, aki a céges forrásaira hivatkozva magabiztosan állítja, hogy a BlackBerry útja idén tényleg a végéhez érhet. Az eredetileg Kanadából induló BlackBerry ütött kopott telefonos szekerével bõ két éve már a texasi OnwardMobility küszködött, ugyanis a TCL után a kis startup vállalta magára a feladatot, hogy BlackBerry címkével és típusjegyekkel ellátott telefonokat gyártson egy olyan piacra, ahol már alig érdekel valakit, a fizikai QWERTY billentyûzettel ellátott "biztonságos" mobilok koncepciója. Az ígéretük nem volt más, mint egy korszerû, 5G-re felkészített készülék, mely továbbra is Androidos alapokon próbál új életet lehelni, ebbe a finoman szólva is perifériára szorult kategóriába. A továbbra is lelkes rajongótábor azonban most rossz híreket kapott, az amerikai cég ugyanis a halogatás és rengeteg ígérgetés után végül elvesztette a licencjogot.
Az oldalt szerkesztõ Kevin Michaluk állítása szerint az információ közvetlenül az OnwardMobility-tõl származik, és bár nem biztos, hogy akár a BlackBerry, akár az OnwardMobility hivatalosan is beszámol majd a projekt haláláról, a dolog ettõl még tényként kezelhetõ. A gyártó eredetileg 2021-re ígérte az 5G-s újdonságát, ám a készülékkel együtt szép lassan elmaradozott a közönséggel folytatott kommunikáció is, a frissítések és tájékoztatók megszûnésével pedig egyre egyértelmûbbé vált, hogy vége a dalnak. Márpedig a közönség igen lelkes volt, a tervek ugyanis annak a Priv névre hallgató 2015-ös modellnek az utódjára mutattak, mely az anyacég utolsó saját készítésû mobilja volt. Azután ugyanis a gyártás lehetõsége a kínai TCL-re szállt, melyhez a KEYone és a KEY2 is fûzõdik. Miután õk nem tudtak megfelelõ támogatást biztosítani az Android rendszerrel kiadott megoldásaiknak, az OnwardMobility a Foxconn egyik leányvállalatával, a FIH Mobile Limiteddel szövetségben bejelentkezett a folytatásra.
A megállapodás szerint a tervezéssel, fejlesztéssel, marketinggel és terjesztéssel járó munkálatokat az OnwardMobility végezte, a gyártást pedig szigorú irányelvek alapján a FIH Mobile végezte volna. "Bár különbözõ késedelmekbe ütköztünk, amelyek megakadályozták, hogy 2021-ben szállítsuk, ettõl a hónaptól kezdve rendszeresebb frissítéseket fogunk nyújtani, amelyek tisztázzák és megválaszolják számos kérdésüket az általunk piacra dobott ultra-biztonságos 5G vállalati okostelefonnal (még mindig billentyûzettel!) kapcsolatban" – olvasható egy korábbi bejegyzésükben, melynek címe ironikus módon "A közhiedelemmel ellentétben nem vagyunk halottak" volt. A források szerint a leállás mögött az ellátási lánchoz köthetõ folyamatos késedelmek mellett John Chen, a BlackBerry vezérigazgatójának döntése áll. Az nem titok, hogy idén januárban nagyjából 600 millió dollár értékben eladták a mobilos szabadalmaik jelentõs részét, ám a vezetõ állítólag idõ közben úgy határozott, hogy mégsem szeretnék, ha a BlackBerry márkanév a továbbiakban telefonokra vésve köszönne vissza, így végül visszavonták a "kiszervezett" projekt támogatását.
Hogy a cég végül mégis megkísérli-e a hosszú ideje tervezgetett telefon elkészítését, az jelenleg nem egyértelmû, az 5G-s BlackBerry elõrendelõi oldalát azonban még nem volt idejük törölni. Bár Kevin Michaluk állítólag lehetõséget kapott rá, hogy titoktartási kötelezettség vállalása mellett betekintsen az OnwardMobility terveibe, ez a BlackBerry jövõjével kapcsolatban már aligha érdekes. Tehát a jelek szerint az anyacég nem kíván tovább foglalkozni a kérdéssel, és hacsak nem kapnak valamilyen nevetségesen meggyõzõ ajánlatot, nem kizárt, hogy új BlackBerry telefonokkal tényleg nem találkozunk többé.