A trükkhöz közvetlen fizikai hozzáférésre és egy USB-s Razer eszközre van szükség
A Windows rendszeren tátongó különféle biztonsági rések nem számítanak újdonságnak, ám néha egészen meglepõ helyeken találhatunk újabb támadási felületeket. Ezúttal ráadásul egy milliók által ismert és használt márkáról, a Razerrõl derült ki, hogy hosszú ideje kínál lehetõséget admin jogosultság megszerzésére, melyhez mindössze arra van szükség, hogy egy billentyûzetüket vagy egerüket a kiszemelt számítógép USB portjára csatlakoztassuk.
A Razer 23 éve van jelen a hardverek piacán, a napokban felkapott biztonsági probléma pedig az általuk kiadott perifériák kezelését segítõ Synapse nevû szoftverhez köthetõ. A programot a gyártó saját bevallása szerint több mint 100 millió felhasználó használja világszerte, és mint kiderült, ez egy „zero day vulnerability” vagyis a hiba lényegében már a segédprogram megjelenésének pillanatától kezdve kihasználható volt. A lényeg, hogy amennyiben hozzáférünk egy internetkapcsolattal rendelkezõ számítógéphez, de csak korlátozott felhasználói lehetõségekkel rendelkezünk, a Razer USB csatlakozóval ellátott billentyûzetei és egerei megoldást kínálhatnak a problémánkra. Amikor a periféria csatlakoztatása megtörténik, Windows 10 és Windows 11 operációs rendszerek esetén automatikusan megkezdik a Razer Synapse szoftver letöltését és telepítését. Ez az automatizmus nem ritka azon eszközök esetén, melyek bekötése után közvetlenül csak korlátozott beállítási lehetõségekhez férünk hozzá. A magától települõ Synapse tehát a felhasználók számára kiterjesztett beállítási lehetõségeket nyújt, például RGB színsémák, a különbözõ gombok átkonfigurálása, vagy az egerünk mintavételezési gyakoriságának meghatározása.
A Rendszergazdai jogok könnyed megszerzésének lehetõségére egy jonhat néven Twitterezõ biztonsági kutató hívta fel figyelmet, és ugyan azóta kiderült, hogy korábban többen is jelezték hasonló módon a felfedezésüket, végül ez az augusztusi bejegyzés érte el az ingerküszöböt, mely végre a Razerhez is eljutott. A rendszergazdai jogosultság a Windows legmagasabb felhasználói jogköre, mellyel lényegében bármilyen parancs vagy kód lefuttatható, bármilyen szoftver elindítható, így egyértelmû, hogy rosszindulatú és kártékony programok is. Mint kiderült, a Razer igen nehezen figyelt fel a dologra, és állítólag a szakember hiába kereste fel õket és várt a válaszukra, végül csak a Twitteren közzétett bemutatója ért célba. A rövid videóban levezette, hogyan is mûködik a meglepõen egyszerû trükk, melyet azóta több újságíró is kipróbált és megerõsítették, hogy valóban a leírtak szerint mûködik és nagyjából két perc alatt célt érhetünk vele. A lényeg, hogy az USB-s Razer kütyü a csatlakozását követõen megkezdi a vezérlõ és a Synapse szoftver telepítését. Utóbbi a RazerInstaller.exe futtatásán keresztül történik, ez pedig azonnal SYSTEM, vagyis rendszergazdai jogosultsággal fut, tehát alapvetõen rendelkezik engedéllyel például friss telepítési könyvtárak létrehozására.
A probléma pedig ebbõl fakad, ugyanis amikor a telepítõ varázsló lehetõséget ad a célkönyvtár kiválasztására, megnyílik a „Choose a Folder”, vagyis „válasszon egy mappát” ablak, ahol a Shift billentyû és a jobb egérgomb egyidejû lenyomása után felbukkanó menüben megnyithatjuk a parancssort. A PowerShell ablak pedig szintén SYSTEM üzemmódban indul, tehát korlátlan jogosultsággal rendelkezik bármiféle értelmezhetõ parancs lefuttatására. Az elemzõk és a saját találataikkal elõrukkoló felhasználók szerint amúgy ez nem számít annyira kirívó esetnek, mert több hasonló, „plug and play” folyamat esetén elinduló telepítõprogramban is felfedezték már. Az viszont több mint kellemetlen, hogy a Razer mostanáig nem tudott róla, vagy ami még rosszabb, ignorálta az ezzel kapcsolatos visszajelzéseket. Ami nem kevésbé rossz hír, hogy az egyik próbálkozónál állítólag még a bejelentkezési képernyõn is megjelent a telepítõ, ott, ahol érvényes jelszó megadásával kéne hitelesíteni megfelelõ jogosultságunkat, ám Razer programja lényegében tesz nekünk egy szívességet és a kezünkbe adja ezt. Egy újabb beszámolóból pedig azóta kiderült, hogy egy másik, szintén gamer eszközeirõl közismert vállalat, a SteelSeries szoftvere is hasonló módon vezethet admin hozzáféréshez.
Az eset nagy figyelmet keltett, a Razert pedig több magazin is megkereste, a cég pedig azóta hivatalos válaszban ragált, melyben jelezte, hogy „tudomásukra jutott” a probléma, hogy dolgoznak rajta, és hogy nemsokára frissítik a kérdéses szoftverüket, amibõl hamarosan már csak egy olyan verzió letöltése indulhat el automatikusan, mely jóval korlátozottabb lehetõségeket ad a felhasználó kezébe. Mindehhez még hozzáfûzték, hogy amennyiben bárki a Razerhez köthetõ biztonsági problémára lesz figyelmes, az jelezze nekik a hibabejelentõ szolgáltatásukon keresztül.