A gond továbbra is az, hogy nem férhetnek hozzá az amerikai eredetû technológiákhoz
A közelmúltban kiadott jelentés szerint tovább gyengült a Huawei piaci szerepe, és bár egyes ágazataiknak egészen nagy lökést adott az USA által kiszabott szigorú kereskedelmi tilalom, az egykor szárnyaló tech-vállalat folyamatosan küzd az egyensúly, és leginkább a fejlõdés fenntartásáért. A mobilos üzletáguk gyengülését már nagyjából õk is elkönyvelt veszteségnek tartják, azonban egyre többet hallani arról, hogy a hálózati, illetve szerver részlegük is komoly bajba került, sõt, még az eladás lehetõsége is felmerült.
Miután a Huawei eladta a nagy sikereket elérõ Honor telefonmárkát, a részleg új irányítás alatt tovább folytatta pályafutását és lényegében megmenekült a Huaweit érintõ nehézségek következményeitõl. Mint kiderült, az Egyesült Államokban azóta már több politikai szereplõ is hangot adott bizalmatlanságának, miszerint a továbbra is kínai technológiára épülõ Honor mobilgyár eladása lényegében csak egy ügyes üzleti manipuláció volt, ezért tennének róla, hogy a továbbadott részleg is felkerüljön arra a bizonyos fekete listára. Ez azonban már nem a Huawei problémája, ugyanis számos más területen is komoly szerepet töltöttek be, melyek megmentésére az eladás nem feltétlenül opció. Ilyen például az üzleti felhasználású szerver ágazatuk, mely architektúra fejlesztéssel, mesterséges intelligenciára támaszkodó mûveletekhez tervezett AI processzorokkal, felhõszolgáltatásokkal és egyéb számítástechnikai alkalmazásokkal is foglalkozik.
Ez a fontos szerepet betöltõ részleg az amerikai listázás óta szintén folyamatos veszélyben van, és ugyan európai jelenlétüket és ügyfeleiket igyekeznek megõrizni, az Egyesült Királyságban fenntartott, nagyvállalatokat kiszolgáló érdekeltségük alkalmazotti létszámát például csökkentették. A részleteket üzleti titoktartásra hivatkozva nem közölték, de az kiderült, hogy több munkatársukat is más részlegekhez vezényelték át, a helyi szerverszolgáltatásuk pedig lassan leépül, továbbá elismerték, hogy ebben az amerikai intézkedéseknek is szerepe volt. Sõt, tavaly óta keringenek a pletykák, hogy akár a szerver ágazatuk is a Honor sorsára juthat. Az eladás kényszere ekkor ijesztõ realitást jelentett, mivel egyes – a sajtó által bennfentesnek nevezett – források még egy lehetséges vevõt is megneveztek, a kínai állami tulajdonban lévõ, Szucsou város irányítása alatt álló SASAC (vagyonfelügyeleti és -kezelési bizottság) képében, de részükrõl szintén nem érkezett megerõsítés. Az indok természetesen nem más, minthogy a meghosszabbított kereskedelmi korlátozások miatt nem férhetnek hozzá kulcsfontosságú alkatrészekhez, illetve technológiákhoz, például Intel és AMD alapú processzorokhoz.
A forrás szerint emiatt az x86-os szerverek további elõállítása lehetetlenné vált, azonban a saját fejlesztésû Kunpeng chipek – melyek alapját az ARM technológiája szolgáltatja –, továbbra is biztosítják, hogy a Huawei fenntarthassa a szervergyártást. A média természetesen felkapta a témát és sikerült is választ kapniuk a Huawei-tõl, a cég pedig elárulta a sajtónak, hogy a gyártás sajnos valóban nem folyhat tovább a megszokott mederben, de az üzletágat nem fogják eladni. A helyzet több mint zavaros, mivel a tiltóhatározat életbelépését követõen az Intel és az AMD is engedélyt kapott, hogy szállítson a kínai vállalat részére, így jelenhettek meg friss Huawei laptopok a két ismert processzorgyártó termékeivel. Ekkor az Intel szóvivõje is megerõsítette, hogy hivatalos engedélyt kaptak az üzletelésre, bár a termékek pontos típusát nem árulta el, azóta pedig már arról hallani, hogy idén már gondok voltak az ellátással és úgy tûnik, hogy az együttmûködésnek vége szakadt.
Egyes sajtóorgánumok Ren Zhengfei, a Huawei alapítójának és vezérigazgatójának korábbi kijelentéseire hivatkoznak, melyben határozottan kijelentette, hogy az elkövetkezõ években is folytatják a szervergyártást. Az IDC kutatói szerint 2020-ban a még a globális szerverpiac ötödik helyét foglalták el, 4.9%-os részesedéssel, jelenleg pedig legnagyobb támaszuk az Atlas 900 AI szuperszámítógép, illetve a 64 magos Kunpeng 920 processzor, mely elsõsorban a felhõszolgáltatásokhoz biztosít megfelelõ alapot. Az ismételt eladás lehetõségével kapcsolatban még várjuk a Huawei hivatalos állásfoglalását, de a jelek szerint ennek a részlegnek a feladására még nem készültek fel.