A hivatalos német határozat szerint a Facebookot is üzemeltetõ társaság visszaél piaci elõnyével és jogsértõ tevékenységet végez
Másodjára is elmarasztalta a közösségi oldalt egész Európában üzemeltetõ írországi Facebook Ireland Limitedet a német szövetségi legfelsõ bíróság (BGH), ezzel megerõsítve a németországi szövetségi versenyhivatal (Bundeskartellamt) 2019-es döntését. A többek között az Instragramot és WhatsApp alkalmazást is üzemeltetõ társaság immár az egységes hivatalos álláspont szerint is visszaél piaci fölényével, mindezt a felhasználók információs önrendelkezéshez fûzõdõ jogát sértõ és a piaci versenyt hátráltató módon teszi. „Nincs komolyan vehetõ kétség azzal kapcsolatban, hogy a Facebook uralja a közösségi portálok németországi piacát, és azzal kapcsolatban sem, hogy a versenyhivatal által betiltott felhasználói szabályzata révén visszaél helyzetével” – szól a BGH határozata.
A hatóság álláspontja szerint a felhasználás feltételei átalakításra szorulnak, ezért korlátoznák az adatgyûjtést módját és mértékét. Az eredeti határozatból kiderül, hogy a Facebookos regisztrációt követõen, az üzemeltetõhöz tartozó egyéb szolgáltatások használatával létrejövõ adatokat összeköti, és egyetlen Facebook profilban kezeli, de a leírás szerint Facebookhoz nem köthetõ weboldalak és alkalmazások adatait is begyûjtötték, és az adott Facebook fiók alá csoportosították. A németországi hivatalok szerint errõl minden esetben a felhasználónak kéne döntenie, és kizárólag akkor engedélyeznék, ha a felhasználó ebbe a tevékenységbe beleegyezik. Hangsúlyozták, hogy a Facebook Németországban elért piaci helyzete miatt különleges versenyjogi kötelezettségeknek kell megfeleljen. A közösségi oldal a többi portállal összemérve napi bontásban 95%-os fölényt mutat.
Facebook Ireland Limited panasszal élt a szabályzatuk átalakítására vonatkozó versenyhatósági határozattal szemben, mely végleges döntésig felfüggesztésre került, ám a BGH ezt a rendelkezést most eltörölte, vagyis a szabályzat módosítását el kellene végezni. A portál üzemeltetõje szerint ennek, sem a felhasználó magánszemélyek, sem a portált használó vállalkozások számára nem lesz érzékelhetõ gyakorlati következménye. A német sajtónak tett nyilatkozatok szerint ugyanis nem kívánják az új elõírásokhoz igazítani szabályzatukat, ehelyett megpróbálják elérni álláspontjuk elismerését, miszerint nem élnek vissza a gazdasági helyzetükkel. Ennek erõsen ellent mond az a tény, hogy a német online tér gyakorlatilag az õ felügyeletük alatt áll, és nem csak a saját termékeikkel kapcsolatos adatokat kebelezik be, de hozzáférnek jóformán minden olyan felületen végzett tevékenységhez, ahol például Facebookos követésre buzdító hivatkozást, bannert vagy gombot találunk. A hivatali álláspont szerint ebben az esetben már nem beszélhetünk az "adatfelhasználási feltételek önkéntes elfogadásáról", hiszen a túlzó adatgyûjtés elfogadása nélkül a Facebook nem használható, ez pedig "kényszerhelyzetnek" minõsítik.
Itthoni példa
Itthon még tavaly robbant ki a botrány az adatokkal történõ visszaélési ügy kapcsán, melynek végeredménye mintegy 1,2 milliárd forint értékû bírság kiszabása lett a Facebook számára. A nyitóoldalán és Súgóközpontjában megjelent reklámok „Ingyenes és bárki csatlakozhat”, illetve „Ingyenes és az is marad” szlogenekkel hirdettek szolgáltatást, ám mint kiderült megtévesztõ módon, ugyanis a felhasználók minden esetben adataikkal fizettek. Ellentételezésre tehát mindenképpen sor került, ám a GVH (Gazdasági Versenyhivatal) szerint a Facebook félrevezetõ módon kommunikált, és elterelte a felhasználók figyelmét arról, hogy valójában mi is történik, és ezt a gyakorlatot összességében a gazdasági folyamatokra is károsnak találták. 2019 áprilisában az Európai bizottság és a különbözõ tagállamok fogyasztóvédelmi szervei közösen gyakoroltak nyomást a Facebookra, mely végül módosított szerzõdési feltételeiben átláthatóbbá tette az felhasználói adatok felhasználás részleteit, ám azokon nem változtatott.