Az Nvidia tisztázza a tápegységekkel és a következõ generációs GPU-kkal kapcsolatos aggályokat: ha a teljesítmény megvan, akkor rendben leszünk
Az Nvidia RTX 40-es sorozatának hivatalos bemutatása elõtt, volt néhány nyugtalanító pletyka az energiafogyasztásukról, különösen az AD102-vel felszerelt RTX 4090-rõl. Szerencsére ezek közül a legelborultabb pletykák nem váltak valóra. Ebben a generációban nem fogunk 900W-os GPU-kat látni, bár a 4090 Ti biztosan jön, szóval még várjuk ki a végét. Ha pedig aggódnánk, hogy tápunk nem lesz kompatibilis, az NVIDIA tisztázta a kérdéseket.
Az Nvidia egy új, RTX 40 szériának dedikált GYIK-részleget tett közzé a támogatási oldalán, és ez foglalkozik a felhasználók aggályaival, például a minimális energiaigény, a csatlakozók tartóssága és a meglévõ tápegységekkel való kompatibilitás, mint kiemelten fontos kérdések. A lényeg az, hogy ha már most van egy jó minõségû tápegységünk, amely megfelel a minimális teljesítménykövetelményeknek, akkor a vállalat szerint nincs okunk az aggodalomra, minden simán fog menni.
Kezdve a fogyasztással, az RTX 4090 450W-os TGP-t hordoz, a 4080 16GB 320W-ot, a 4080 12GB pedig 285W-ot fog fogyasztani. Ezek a számok vezettek ahhoz, hogy az Nvidia 850W, 750W és 700W-ban határozta meg a felsorolt kártyákhoz szükséges minimális PSU teljesítményt. Ez nagyjából megegyezik azokkal az RTX 30-as sorozatú kártyákéval, melyek helyére a felsoroltak érkeznek. Persze ha nagyon szeretünk szõrszálat hasogatni, akkor a valós specifikációk alapján az RTX 4080 12GB-os változatát valójában RTX 4070-nek kellene hívni, de most inkább maradjunk a tárgynál.
Egy másik fontos tápegységgel kapcsolatos kérdés a 8-tûs PCIe Gen5 csatlakozók használhatóságára, az új 16-tûs PCIe Gen5-re átalakító adapterekre és a kompatibilitásra vonatkozik. Az Nvidia szerint az adapterek áramkörrel rendelkeznek, de idézve a gyártó szavait: "a 8 tûs csatlakozó állapotát a PCIe Gen 5 (ATX 3.0) specifikációnak megfelelõen a megfelelõ oldalsávú jelekre fordítja". Továbbá az átalakító azt is meg tudja mondani a GPU-nak, hogy három vagy négy 8-tûs csatlakozó van-e bedugva. Ha négyet észlel (tehát összesen 600 W-ot), akkor lehetõvé teszi, hogy a kártya nagyobb teljesítménytartalékot szabadítson fel a túlhajtáshoz.
Bár néhány további pletykát is megcáfoltak, meg kell várnunk, amíg a kártyák elég nagy számban jutnak el a felhasználókhoz, hogy 100%-ig biztosak lehessünk a dologban. Az elsõ a PCIe 5.0 csatlakozók tartósságával kapcsolatos, amely hivatalosan 30 csatlakozási ciklusra van méretezve. Ez az NVIDIA szerint ugyanaz az érték, mint az elmúlt 20+ évben, még ha elsõre kevésnek is hangzik. Papíron tehát ijesztõ, de valószínûleg akkor sem kell tartanunk az elfáradásától, meghibásodásától, ha vadul tesztelünk és egy nap akár többször is le és fel csatlakoztatjuk a kártyánkat. A legutóbbi jelentõs pletyka a nem ATX 3.0 tápegységek és az új 16 tûs tápcsatlakozó esetében a túláram vagy a túltöltés kockázatának lehetõsége körül forgott. Az Nvidia szerint egyetlen beszállítóval kapcsolatban merült fel probléma, az is még a fejlesztés korai szakaszában, amelyet azóta már orvosoltak. Ez utóbbi azonban jól mutatja, hogy a stabilitáshoz és a kellemetlen meglepetések elkerüléséhez lehetõleg jó minõségû, jó hírû, megbízható tápegységet érdemes használni. Egy névtelen OEM modell nem biztos, hogy olyan szigorúan betartja a PCI-SIG irányelveit, mint egy jól ismert márka. (Ha nem tudjuk, hogyan válasszunk és mire figyeljünk, még egészen friss a tápegységekrõl szóló cikkünk).
Úgy tûnik, hogy a tanulságok nagyjából ugyanazok, mint eddig. A jó tápegység egy hosszú élettartara tervezett alkatrész, amely tökéletesen képes kezelni az RTX 40-es sorozatú konstrukciókat. Amíg megfelel a minimális teljesítménykövetelményeknek, addig minden rendben lesz. Ha OC-t tervezünk, emeljünk a fogyasztási korláton és a teljesítményen, és lehetõleg kezeljük óvatosan a tápcsatlakozókat, így kártyánk biztosan hosszú ideig szolgál majd.